Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Prawo autorskie w internecie – jak działa?

Prawo autorskie w internecie – jak działa?

28 marca 2019

Każdy z nas spotkał się z pojęciem prawa autorskiego. Jego istnienie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, gdy bierze się pod uwagę np. książki, filmy, utwory muzyczne. Jednak w sytuacji, gdy Internet, a wraz z nim dostęp do wiedzy, staje się narzędziem, wówczas granica własności się zaciera. Warto więc sprawdzić, jak działa prawo autorskie, zanim popełni się wykroczenie.

pisanie-na-laptopie

Prawa autorskie – co to?

Na początek warto wyjaśnić, co to są prawa autorskie. Należą one do szeroko pojętych praw własności intelektualnych. Prawa autorskie przysługują autorowi utworu (czasami innej uprawnionej osobie). Zgodnie z nimi może on decydować o tym, jak dzieło jest eksploatowane, a co najważniejsze – czerpać z niego korzyści finansowe.

Oczywiście najtrafniej wyjaśnia czym jest prawo autorskie ustawa, którą uchwalono w 1994 roku. To ona rozgranicza, co jest przedmiotem prawa autorskiego, a co nie podlega prawu autorskiemu. Dzięki temu wiadomo, gdzie szukać informacji, gdy coś wzbudza wątpliwość. W ustawie pojawia się również rozróżnienie na autorskie prawa osobiste oraz autorskie prawa majątkowe, a także regulowane są prawa pokrewne, zwłaszcza te odnoszące się do z wykonania, produkcji i dystrybucji utworów. Od 19 lipca 2018 r. odrębna ustawa normuje zasady działania organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz prawami pokrewnymi.

Oczywiście, jeśli zapisy ustawy i inne definicje nie są zrozumiale, to warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości prawo autorskie wyjaśni specjalista z Kancelarii Prawnej Informatica Legis, dzięki czemu uniknie się błędów.

Prawo autorskie w Polsce

Prawo autorskie obejmuje każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Nieważne jest, jaką ma postać, wartość, przeznaczenie. Co więcej, ochrona praw autorskich zaczyna się w momencie, gdy utwór powstanie. Ciekawe jest to, że dzieło to nawet nie musi zostać ukończone. Twórca w prawie autorskim jest więc od razu właścicielem dzieła. Takie autorskie prawa osobiste nigdy nie wygasają i są niezbywalne. Z kolei autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie. Kiedy wygasają prawa autorskie? To zależy od tego, czy twórca jest znany i jakiego rodzaju jest to dzieło.

Prawo autorskie a Internet

A jak to wszystko ma się do Internetu? Warto wiedzieć, że po upowszechnieniu w sieci utworu przez autora, każdy ma prawo korzystać z niego nieodpłatnie, ale na użytek osobisty, czyli np. wydrukować sobie przepis kulinarny. Jednak w sytuacji, gdy zostanie on dalej udostępniony lub co gorsza – będą z niego czerpane zyski, wówczas zostanie złamane prawo. Warto jednak wiedzieć, że zakres podmiotowy prywatnego użytku obejmuje nie tylko nas samych, ale i krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Inaczej jest tylko w przypadku gier i programów komputerowych. Korzystać z nich można tylko wtedy, gdy otrzyma się na nie licencję.

Tak więc można pobierać z sieci zamieszczone w niej utwory, np. piosenki, filmy, zdjęcia – nie stanowi to naruszenia prawa. Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku, gdy jest to robione na użytek własny. W sytuacji, gdy udostępnia się pobrane w taki sposób materiały, wówczas łamie się już prawo. Osoba, która się tego dopuszcza, naraża się na konieczność poniesienia odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Więcej w kategorii Wydarzenia

iacob-hiticas-y0muwahjm70-unsplash

Auto do ślubu. Jak dopasować je do stylu uroczystości?

Wiele par decyduje się na wynajęcie samochodu do ślubu. Wypożyczalnie oferują pełną gamę modeli do wyboru. Na co warto się zdecydować? Najczęściej wybór pada na samochody, które wpisują się w tematykę uroczystości weselnych.