Dzielnica24.pl / Uncategorized / Prawidłowa lokalizacja butli gazowej LPG. Gdzie można ją ustawić?

Prawidłowa lokalizacja butli gazowej LPG. Gdzie można ją ustawić?

1 września 2016

Butla gazowa to najtańszy sposób na gotowanie w kuchni. Nie wymaga również prowadzenia żadnych przewodów, ponieważ można umieścić ją bezpośrednio w tym pomieszczeniu i podłączyć do kuchenki gazowej. Bardzo ważne jest jednak wybranie odpowiedniej lokalizacji dla butli – wtedy będzie mogła służyć bezpiecznie.
9348157505_0b353514b8

Gaz w kuchni często jest jedynym rozwiązaniem – nie wszędzie można zamontować popularne obecnie kuchnie indukcyjne wykorzystujące prąd; płyty indukcyjne są poza tym dość drogie. Często też nie ma możliwości podłączenia domu pod sieć gazową i zastosowania gazu ziemnego. Wobec tego wiele osób, szukając dostępu do taniego źródła energii, sięga po gaz skroplony. Widok butli gazowych 11kg w polskim domu nie jest zatem niczym nadzwyczajnym.

Przed montażem elementów wykończeniowych kuchni warto wybrać miejsce, gdzie będzie można ustawić butlę gazową, która będzie docelowo zasilała kuchenkę. Najczęściej jest ona umieszczana w szafce kuchennej stojącej i zajmuje całą wąską szafkę. Wtedy butla jest dyskretnie zamaskowana i można w razie potrzeby łatwo ją wymienić. Gdy nie ma się takiej możliwości, butlę można ustawić też w innym pomieszczeniu, na przykład w spiżarni, na korytarzu czy w szafie pod zabudowę – trzeba jednak pamiętać o tym, aby podłączenie zostało wykonane przez fachowca.

Podstawowe zasady lokalizacji butli gazowej:

  • butla powinna znajdować się w odległości minimum 1,5 metra od urządzeń emitujących ciepło, na przykład od pieców czy grzejników, z wyjątkiem zestawów kuchni gazowej;
  • butla powinna znajdować się w suchym i przewiewnym miejscu;
  • butla musi być umieszczona w pozycji pionowej, zabezpieczona przed przewróceniem, uderzeniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi;
  • butlę należy umieścić w odległości minimum 1 metra od urządzeń wywołujących iskrzenie, na przykład gniazdek, wyłączników, urządzeń elektrycznych;
  • temperatura pomieszczenia, w którym ma być używana butla gazowa, nie może być wyższa od 35 stopni Celsjusza.

Gdy wobec tego chcesz zdecydować się na butlę gazową w swoim domu, pamiętaj o tym, że jej prawidłowa lokalizacja i ustawienie są podstawą i pozwalają na wyeliminowanie niebezpieczeństwa, jakim jest wybuch.

Więcej w kategorii Uncategorized

blog_936s

Kurier do Niemiec? Oto najważniejsze firmy na tym rynku

Niemcy od lat są szczególnie ważnym kierunkiem dla rynku logistycznego w Polsce. Dostarczane tam przesyłki to zarówno produkty własne – dostarczane swoimi flotami – jak i paczki doręczane przez firmy kurierskie. Które marki są pod tym względem najpopularniejsze i największe w Niemczech?