Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Poznaj odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

Poznaj odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

6 lutego 2019

Jeśli dopiero niedawno kupiłeś samochód, na pewno jest wiele rzeczy, których nie wiesz o ubezpieczeniu komunikacyjnym. A może wręcz przeciwnie, masz auto od lat, jednak nigdy nie interesowałeś się zagadnieniami dotyczącymi polis? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na różne pytania, które mogą Ci się przydać,
by kupować ubezpieczenie taniej i z lepszym zakresem ochrony.

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, nie poniesiesz konsekwencji

To tylko część prawdy. Mając OC, rzeczywiście nie poniesiesz odpowiedzialności cywilnej i nie będziesz musiał płacić za leczenie czy naprawę samochodu poszkodowanego z własnej kieszeni. Oczywiście o ile nie jechałeś pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień – wówczas będziesz musiał zwrócić pieniądze ubezpieczycielowi. W przypadku złamania prawa będziesz odpowiadać przed sądem. Za kolizję grozi Ci kara grzywny, a za wypadek nawet więzienie.

Każdy młody kierowca musi przejść przez okres wysokich opłat za OC

To nieprawda. Młodzi kierowcy rzeczywiście otrzymują mniej atrakcyjne cenowo oferty OC oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych, a to ze względu na krótką historię jazdy i inne czynniki. Istnieje jednak szereg sposób na uzyskanie dodatkowych zniżek, a w efekcie płacenia taniego OC już od pierwszego dnia. Poznaj je: https://kioskpolis.pl/jak-mozna-uniknac-zwyzki-dla-mlodych-w-ubezpieczeniu-oc/.

poznajodpowiedzinapytaniaoubezpieczeniakomunikacyjne2

Autocasco działa tylko wtedy, gdy do szkody dojdzie z Twojej winy

Nie tylko, ale również wtedy. Z ubezpieczenia AC możesz skorzystać jako poszkodowany, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie ma ważnej polisy OC. Autocasco przyda Ci się w przypadku kradzieży pojazdu lub jego części. Także jeśli auto dozna uszkodzeń w wyniku działania sił natury, np. pożaru lub powodzi, otrzymasz pieniądze.

By z NNW skorzystali wszyscy pasażerowie, powinni wykupić polisę

Na szczęście nie. NNW to dodatkowe ubezpieczenie, które chroni zarówno Ciebie, jak i osoby, które przewozisz. Jeśli doznacie urazu ciała lub rozstroju zdrowia w wyniku wypadku, ubezpieczyciel wypłaci Wam odszkodowanie wyliczone procentowo z rozległości urazu.

Warto opłacić składkę OC z góry

To prawda. Mimo iż rozbijanie kwoty OC na równe raty ułatwia wygospodarowanie pieniędzy z domowego budżetu, w efekcie zapłacisz więcej. Warto zatem zacisnąć pasa nieco wcześniej i przygotować pieniądze na dzień odnowienia polisy OC.

poznajodpowiedzinapytaniaoubezpieczeniakomunikacyjne1

Wszędzie – nie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie honorowane na terenie Unii Europejskiej oraz w państwach współpracujących. W innych będziesz potrzebował albo Zielonej Karty, którą wyrobisz u swojego ubezpieczyciela, albo ubezpieczenia granicznego, które zakupisz przed wjazdem do kraju. Z kolei dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne mają różny zakres terytorialny. Jeśli chcesz, by ochraniały Cię także za granicą, powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i rozszerzyć ochronę na czas wyjazdu.

To, jakim samochodem jeździsz, wpływa na wysokość ceny ubezpieczeń

To prawda. Zniżki wyliczane są m.in. z uwagi na dane dotyczące auta. Liczą się jego wiek, przebieg, wielkość silnika, model i marka. Im starsze auto, tym mniej zniżek otrzymasz. Warto wymienić samochód na model, który rzadko ulega awarii i raczej nie wdaje się w kolizje. Odpowiednie statystyki znajdziesz w internecie.

Więcej w kategorii Wydarzenia

iacob-hiticas-y0muwahjm70-unsplash

Auto do ślubu. Jak dopasować je do stylu uroczystości?

Wiele par decyduje się na wynajęcie samochodu do ślubu. Wypożyczalnie oferują pełną gamę modeli do wyboru. Na co warto się zdecydować? Najczęściej wybór pada na samochody, które wpisują się w tematykę uroczystości weselnych.