Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Polisa OC – dlaczego młodzi zapłacą więcej?

Polisa OC – dlaczego młodzi zapłacą więcej?

28 listopada 2018

Jesteś młodym kierowcą? Dopiero otrzymałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Uważaj – zgodnie z wytycznymi towarzystw ubezpieczeniowych stanowisz tzw. grupę wysokiego ryzyka, dlatego też za polisę OC zapłacisz dużo więcej niż doświadczony kierowca. Sprawdź, dlaczego tak jest!

Młody kierowca to niedoświadczony kierowca

Choć egzamin na prawo jazdy zdałeś za pierwszym podejściem, a Twój instruktor nie mógł wyjść z podziwu nad Twoją świetną techniką prowadzenia pojazdu, dla ubezpieczyciela wciąż pozostaniesz kierowcą bez żadnego doświadczenia. W końcu tyle co zdałeś egzamin i zamierzasz zacząć testować nabytą wiedzę w praktyce. Nie posiadasz więc takich umiejętności, jak oświadczony kierowca, któremu wystarczy ułamek sekundy, by właściwie zareagować i który dokładnie wie, co zrobić w danym przypadku. Spokojnie – jeśli będziesz regularnie jeździć samochodem doświadczenie przyjdzie z wiekiem. A wraz z nim większe zaufanie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego i niższe składki OC.

polisaoc-dlaczegomlodzizaplacawiecej2

Czy młodość równa się niefrasobliwości?

Młodość rządzi się swoimi prawami. To czas próbowania nowych rzeczy, sprawdzania swoich granic i dobrej zabawy. Niestety często okazuje się, że młodzi ludzie korzystają z tych zasad nie tylko w życiu, lecz również na drodze – a stąd tylko krok od tragedii. Właśnie tak ubezpieczyciele widzą kierowców od razu po zdanym egzaminie. Co ważne, ich opinie potwierdzają statystyki policyjne, zgodnie z którymi tylko w zeszłym roku aż 5550 wypadków zostało spowodowanych przez młode osoby, w wyniku których 468 osób zginęło, a około 7272 osób zostało rannych.

Choć nie powinno się karać wszystkich młodych ludzi, bo duża część z nich to odpowiedzialne, rozsądne osoby, obowiązuje tutaj niestety zasada „jeden za wszystkich, wszyscy do jednego”. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak nabierać doświadczenia za kółkiem, by jak najszybciej zniknąć z grupy podwyższonego ryzyka – postaraj się przetrwać ten czas bezszkodowo, a już za kilka lat Twój portfel poczuje ulgę przy opłacaniu ubezpieczenia samochodu.

polisaoc-dlaczegomlodzizaplacawiecej3

Brak zniżek OC za bezszkodową jazdą

Największym problemem młodych kierowców jest bez wątpienia to, że jest to ich pierwsza polisa OC, a zatem nie mają jeszcze naliczonych żadnych zniżek za bezszkodową jazdę. A to właśnie posiadane zniżki w największym stopniu obniżają cenę końcową ubezpieczenia samochodu dla doświadczonych kierowców. Wystarczy więc, że przez swoje pierwsze lata za kółkiem będziesz szczególnie uważać na to, by jeździć bezszkodowo, a już po pewnym czasie otrzymasz własne zniżki – a koszt składki OC zmaleje.

Wysokość OC dla młodych możesz zmniejszyć, jeśli jeszcze przed egzaminem na prawo jazdy zarejestrujesz na siebie skutek lub przyczepkę samochodową należącą do rodziców. Jeśli pojazdy te będą użytkowane przez ten czas bez szkody, zyskasz już pierwsze zniżki na OC – a to zawsze coś na start.

Więcej sposobów na obniżenie wysokości składek OC znajdziesz tutaj: Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC!

Więcej w kategorii Wydarzenia

iacob-hiticas-y0muwahjm70-unsplash

Auto do ślubu. Jak dopasować je do stylu uroczystości?

Wiele par decyduje się na wynajęcie samochodu do ślubu. Wypożyczalnie oferują pełną gamę modeli do wyboru. Na co warto się zdecydować? Najczęściej wybór pada na samochody, które wpisują się w tematykę uroczystości weselnych.