Dzielnica24.pl / Uncategorized / Kurier do Niemiec? Oto najważniejsze firmy na tym rynku

Kurier do Niemiec? Oto najważniejsze firmy na tym rynku

25 lutego 2021

Niemcy od lat są szczególnie ważnym kierunkiem dla rynku logistycznego w Polsce. Dostarczane tam przesyłki to zarówno produkty własne – dostarczane swoimi flotami – jak i paczki doręczane przez firmy kurierskie. Które marki są pod tym względem najpopularniejsze i największe w Niemczech?

blog_936s

Zastanawiając się, jaki kurier do Niemiec może podjąć dane zlecenie szybko, a zarazem tanio i bez obaw o jakość obsługi, warto kierować się właśnie marką, doświadczeniami na rynku, pozycją w kraju. Które firmy za zachodnią granicą dominują na rynku? Warto zwrócić uwagę na fakt, że choć – co oczywiste – są wielcy gracze, których pozycja jest niepodważalna, nie brak również zdecydowanie mniejszych. To często małe firmy kurierskie w Niemczech, które specjalizują się głównie w obsłudze konkretnych landów. W ten sposób właśnie tak budują swoją pozycję: nie w ujęciu krajowym, ale koncentrując się na wybranym sektorze rynkowym.

Największe niemieckie firmy kurierskie

Zdecydowanym liderem branży w Niemczech jest Deutsche Post DHL. To operator, który w naturalny sposób wybierany jest od lat. Dziś – 26 lat po powstaniu i prywatyzacji Deutsche Bundespost – zasięg DHL to aż 22 państw. Firma zapewnia:

  • wysyłanie listów i paczek
  • przewóz ładunków
  • zarządzanie łańcuchem dostaw.

Aktywnie wdraża też rozwiązania e-commerce. Jak wynika ze sprawozdań finansowych, największe przychody DHL generuje dzięki przesyłkom ekspresowym. Liczba przewożonych paczek musi robić wrażenie. W 2019 r. było to ok. 1,6 mld. W efekcie firma jest zdecydowanym liderem na rynku usług kurierskich w Niemczech pod względem łącznej liczby obsługiwanych przesyłek. Pod tym względem DHL wyprzedza konkurentów, którymi są:

  • Hermes
  • DPD
  • UPS.

Ważne miejsca na kurierskiej mapie Niemiec zajmują Hermes specjalizujący się w zaawansowanej logistyce oraz GO! Express & Logistics, który zapewnia szybkie dostawy przesyłek o mniejszych gabarytach. Pierwsza z tych marek bywa w Polsce niezbyt kojarzona z usługami kurierskimi; może być jednak ciekawą opcją dla podmiotu, który regularnie planuje dostawy swoich towarów – raczej niewielkich – w Niemczech.

Liczba paczek rośnie, a listów – spada

Ciekawostką jest to, jak – względem przesyłek – zmienia się wolumen paczek obsługiwanych w ramach usług kurierskich w Niemczech. Patrząc na przykład DHL widać wyraźny trend odchodzenia od tej formy korespondencji. W 2019 r. firma obsłużyła 17,4 mld listów w porównaniu do 17,9 mld rok wcześniej. Wyraźnie więc widać, że szczególnie firmy coraz częściej komunikują się między sobą elektronicznie, a nie kanałami tradycyjnymi. Przekłada się to również na specyfikę rynku kurierskiego w Niemczech, który zdecydowanie stawia obecnie na wdrożenia obliczone na potrzeby branży e-commerce.

Jest jeszcze jeden wyraźny trend na rynku łączący wszystkie marki – niezależnie od ich pozycji. Do ciągła potrzeba zatrudniania nowych kurierów. Wszystkie firmy potrzebują pod tym względem rąk do pracy, a zapotrzebowanie będzie jeszcze większe. Firma Hermes szacowała w 2018 r., że liczba przesyłek kurierskich obsługiwanych do ok. 2025 r. zwiększy się dwukrotnie – takiej sytuacji w branży logistycznej w Niemczech dotychczas nie było.

Więcej w kategorii Uncategorized

osocze-bogatoplytkowe-1024x682

Kiedy warto wykonać wampirzy lifting twarzy?

Lifting to zabieg najczęściej kojarzony z inwazyjną procedurą chirurgii plastycznej. Jednak można przeprowadzić go także bezinwazyjnie – wystarczy udać się do dobrego gabinetu medycyny estetycznej. Tam można wykonać zabieg wampirzego liftingu, który obecnie cieszy się bardzo dużym powodzeniem.