Dzielnica24.pl / Kostuchna / Katowickie dożynki

Katowickie dożynki

1 września 2012

Tegoroczne dożynki organizowane 2 września w Kostuchnie, to wyjątkowa okazja do okazania szacunku dla plonu, będącego symbolem rolniczego trudu.

Dożynki są wpisane w katowickie dzieje tym mocniej, że tutejsi rolnicy wywodzą się w głównej mierze ze starych śląskich rodów. Nie oznacza to jednak, że odwracają się od nowoczesności, wręcz przeciwnie – stają się nowoczesnymi przedsiębiorcami, którym przychodzi mierzyć się z nowymi warunkami rynkowymi, wyznaczonymi przez Unię Europejską.
Pewnie dlatego, pomimo że od ponad dekady katowicka metropolia ulega szybkim przeobrażeniom, produkcja rolna nie traci na swej intensywności, a w granicach miasta nadal funkcjonuje wiele gospodarstw. Katowickie dożynki są więc naturalnym elementem życia lokalnej społeczności, łączącym elementy rodzimej tradycji z symbolicznym podsumowaniem ciężkiej, całorocznej pracy rolników.

Program uroczystości:
13.00 zbiórka uczestników korowodu dożynkowego na parkingu przy restauracji „Anna Maria”
13.30 przemarsz korowodu dożynkowego
14.00 uroczysta msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej
15.15 część oficjalna Dożynek na skwerze bł. Stanisława Kubisty
15.45 występ zespołu regionalnego „Podlesianki”
16.00 koncert orkiestry dętej KWK „Staszic – Boże Dary” oraz chóru „Słowiczek”
17.00 prezentacja zespołu w ramach Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego
18.00 występ zespołu TreeGees
19.30 występ zespołu Trebunie Tutki
21.00 apel Jasnogórski
21.15 pokaz sztucznych

Fot. UM Katowice

Więcej w kategorii Kostuchna

DL_DOZ2014_CKK

Dożynki 2014

Katowiczanie to ludzie z wielkim sercem, przywiązaniem do swoich korzeni oraz uwielbiający dobrą zabawę w gronie bliskich. Dlatego katowickie Dożynki cieszą się niegasnącym powodzeniem i na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Także i w tym roku 7 września będziemy mogli uczestniczyć w dożynkowym korowodzie i Mszy św., a potem biesiadować przy muzyce Wilków […]

:: Aktywny senior