Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Botoks – toksyna botulinowa używana nie tylko do usuwania zmarszczek

Botoks – toksyna botulinowa używana nie tylko do usuwania zmarszczek

29 kwietnia 2019

Toksyna botulinowa, czyli botoks najczęściej kojarzona jest z usuwaniem zmarszczek. Substancja ta ma jednak znacznie szersze zastosowanie.

Skutecznie likwiduje zmarszczki mimiczne, ale potrafi znacznie więcej – botoks, ponieważ to o nim mowa, jest substancją wszechstronną, którą stosowana jest w wielu gałęziach medycyny.

Czym jest botoks? Jakie jest jego główne zastosowanie? Gdzie można skorzystać z profesjonalnych zabiegów z jego użyciem?

Czym jest botoks?

Botoks, także botox, inaczej toksyna botulinowa albo jad kiełbasiany to toksyna, która wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum – laseczki jadu kiełbasianego.

Substancja ta, zależnie od dawki, może być silnie trująca, ale również może mieć działanie lecznicze, gdy używana jest w małych ilościach. Te specjalne właściwości toksyny botulinowej zostały odkryte w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i od tego czasu botoks jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu schorzeń.

Stosuje się go przede wszystkim w tych stanach chorobowych, które objawiają się nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Wynika to z faktu działania botoksu, który powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli osłabia działanie mięśni na określony czas.

Przykładowe zastosowanie botoksu w leczeniu schorzeń:

 • skurcze powiek

 • zez

 • połowiczny kurcz twarzy

 • schorzenia związane z tikami nerwowymi

 • kręcz karku

 • achalazja przełyku

 • porażenia nerwowe

 • nadmierna spastyczność – napięcie mięśniowe

Zabiegi wykorzystujące botox są mało inwazyjne i pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów już po jednej procedurze. Można także wielokrotnie je powtarzać.

Botoks w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks przede wszystkim do likwidacji zmarszczek – najlepsze efekty daje wówczas usuwani zmarszczek mimicznych, czyli tych, które są efektem ruchu mięśni twarzy.

Toksyna botulinowa wykrzyknięta w zmarszczkę powoduje czasowe ograniczenie ruchu mięśni znajdujących się pod zmarszczką – w rezultacie dochodzi do wygładzenia skóry i jej odmłodzenia.

Wskazania do wykonania botoksu:

 • zmarszczki poprzeczne czoła

 • zmarszczki między brwiami – „lwie zmarszczki”

 • zmarszczki przy oczach– „kurze łapki”, zmarszczki na powiece dolnej

 • zmarszczki wokół ust – „zmarszczki palacza”

 • bruzdy nosowo-wargowe

 • zmarszczki na brodzie

 • zmarszczki na szyi

Pierwsze zmiany można zauważyć po 2-3 dniach od zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 10-14 dniach od zastosowania toksyny botulinowej. Rezultaty utrzymują się przez około 6-8 miesięcy zależnie od indywidualnych predyspozycji. Zabieg można wykonać ponownie – nie później niż po 3 miesiącach od poprzedniego.

Jednak botoks to nie tylko skuteczne usuwanie zmarszczek – toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w innych zabiegach medycyny estetycznej, w tym w leczeniu nadpotliwości.

Nadmierna potliwość może być poważnym problemem dla wielu osób – pocące się ręce, stopy, pachy mogą krępować i utrudniać kontakty międzyludzkie. Botoks wstrzyknięty w rejon gruczołów potowych powoduje zablokowanie ich aktywności, a tym samym zmniejszenie potliwości.

Gdzie można skorzystać z zabiegów z użyciem botoksu?

Botox najlepiej wykonać w renomowanej klinice lub gabinecie medycyny estetycznej, gdzie zabieg może odbyć pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. To gwarancja najlepszych efektów – bez ryzyka poważnych skutków ubocznych.

Z zabiegów z wykorzystaniem botoxu takich jak usuwanie zmarszczek i leczenie nadpotliwości można skorzystać w Klinice Medycyny Estetycznej Magnuccy w Katowicach.

Więcej w kategorii Wydarzenia

iacob-hiticas-y0muwahjm70-unsplash

Auto do ślubu. Jak dopasować je do stylu uroczystości?

Wiele par decyduje się na wynajęcie samochodu do ślubu. Wypożyczalnie oferują pełną gamę modeli do wyboru. Na co warto się zdecydować? Najczęściej wybór pada na samochody, które wpisują się w tematykę uroczystości weselnych.