Dzielnica24.pl / Inwestycje / Zmiany w Strefie Tempo 30

Zmiany w Strefie Tempo 30

9 sierpnia 2016

Decyzją prezydenta Marcina Krupy od 17 sierpnia 2015 r. funkcjonuje w Katowicach Strefa Tempo 30. Wprowadzenie strefy kosztowało miasto ok. 150 tys. złotych. Środki przeznaczono na oznakowanie strefy – tj. znaki pionowe i piktogramy, ale też na przeprogramowanie kilkunastu sygnalizacji świetlnych.

Tempo 30_www– Cieszę się, że po blisko roku funkcjonowania Strefy Tempo 30 mieszkańcy, a szczególnie kierowcy, przyzwyczaili się do nowych warunków poruszania się w Śródmieściu. W Strefie nastąpiło wyraźne zwiększenie ruchu rowerzystów oraz deklarowane przez pieszych zwiększenie poczucia bezpieczeństwa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Policja przekazała miastu Katowice podsumowanie dot. oceny stanu bezpieczeństwa w Strefie Tempo 30. Porównano pierwsze dziewięć miesięcy funkcjonowania Strefy (tj. od 1 września 2015 r. do 31 maja 2016 r.) z analogicznym okresem przed wprowadzeniem Strefy (tj. od 1 września 2014 r. do 31 maja 2015 r.). Dane pokazują, że ograniczenie prędkości w Śródmieściu do 30 km/h przyniosło widoczne skutki. Łączna liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów spadła z 12 do 9, a co najważniejsze nie było ofiar śmiertelnych (w okresie 2014 – 2015 zginęła jedna osoba).

DLACZEGO STREFA TEMPO 30 SIĘ ZMIENIA?
Podejmując decyzję o utworzeniu Strefy Tempo 30 prezydent Marcin Krupa zapowiadał, że po pewnym okresie funkcjonowania zostaną dokonane zmiany. Specjaliści z Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy z policją i katowickimi społecznikami, opracowali szereg zmian. – Strefa Tempo 30 ma zwiększać bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – tj. pieszych i rowerzystów. Dlatego zmiany, jakie wdrażamy w tym roku są właśnie w tę stronę ukierunkowane. Analizowaliśmy także zdarzenia drogowe, by możliwie najefektywniej dokonywać zmian – mówi Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu. – Przykładem takiego działania jest planowana zmiana lokalizacji przejścia dla pieszych przy ul. Kilińskiego.

CO ZMIENI SIĘ W STREFIE TEMPO 30?
Zmiany w Strefie Tempo 30 zostaną dokonane w aż 25 lokalizacjach. – Strefa Tempo 30 zostanie jeszcze lepiej oznaczona. Kosztem 61 tys. zł. pojawią się m.in. piktogramy na jezdniach oraz tzw. progi wyspowe, które zmuszą kierowców pojazdów osobowych do ściągnięcia nogi z gazu – natomiast autobusy, mając szerszy rozstaw osi, będą mogły przejeżdżać bez „podskakiwania” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Działania podejmiemy w różnych miejscach Strefy, kilka z nich będzie jednak szczególnie widocznych i już dziś chcemy o nich opowiedzieć, by kierowcy jeżdżący na pamięć zwracali uwagę na znaki – dodaje prezydent i zapowiada, że najpoważniejsze zmiany zostaną poprzedzone kampanią informacyjną.

Wśród głównych zmian prezydent wymienia m.in. zmianę pierwszeństwa przejazdu przy placu Miarki. Do tej pory pierwszeństwo posiadały pojazdy zjeżdżające w dół ulicą Wita Stwosza. Po zmianach – pierwszeństwo będą miały pojazdy skręcające w dół z Placu Miarki. – Szczególnie zależało nam, by w tym miejscu pierwszeństwo miał tramwaj. Chcemy tym samym pokazywać, że stawiamy na komunikację publiczną w mieście i nadajemy jej priorytetowy charakter. Rozwiązanie to pozwoli także uspokoić ruch w tym miejscu. – dodaje naczelnik Lowak.

Sztandarowymi zmianami w Strefie Tempo 30 będzie testowe wprowadzenie kontraruchu i kontrapasa dla rowerzystów. – To efekt naszych rozmów ze środowiskiem rowerzystów. Jesteśmy miastem przyjaznym rowerom – dlatego już w sierpniu czekają nas duże zmiany – zapowiada prezydent Krupa. – Kontrapas powstanie przy ul. Słowackiego – na odcinku od ul. Opolskiej do ul. Chopina. Rowery, na specjalnie wytyczonej trasie będą mogły jechać w kierunku przeciwnym niż samochody. Natomiast kontraruch zostanie prawdopodobnie wprowadzony na całej długości ul. Żwirki i Wigury – obecnie trwają finalne ustalenia w tej sprawie. Kontraruch oznacza, że rowery, mówiąc kolokwialnie, będą jechały pod prąd. Szczególnie apeluję do kierowców, by zachowali szczególną ostrożność w tym obszarze. O zmianach będziemy wcześniej informować – zapowiada prezydent Krupa.

Wprowadzania kontraruchu i kontrapasów jest możliwe wyłącznie dla odcinków dróg posiadających ograniczenie prędkości do 30 km/h. Wdrożenia Strefy Tempo 30 miało na celu m.in. zapewnienie możliwości tego typu realizacji w przyszłości.

Udogodnieniem dla rowerzystów będzie też wprowadzenie możliwości jazdy szerokim chodnikiem po północnej stronie ul. Młyńskiej, dzięki czemu rowerem będziemy mogli dojechać z dworca PKP do m.in. placu Miarki bez poruszania się po ulicach.
Zmiany w Strefie Tempo 30 wdraża Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

Więcej w kategorii Inwestycje

A street LED flashlight lights the streets at night, saving energy.

Moda na energooszczędne latarnie uliczne

Oświetlenie ulic, parków i ogrodów pochłania bardzo wiele energii elektrycznej, dlatego też projektanci małej architektury coraz częściej inwestują w ekologiczne technologie. Mowa tutaj przede wszystkim o nowoczesnych latarniach ulicznych z oprawami typu LED.