Dzielnica24.pl / Inwestycje / Zaufaj najlepszym! Dokładne pomiary oświetlenia z firmą ENERGPOL

Zaufaj najlepszym! Dokładne pomiary oświetlenia z firmą ENERGPOL

21 września 2020

Pomiary oświetlenia to istotny proces, którego należy dokonywać raz na pięć lat w miejscach pracy. W razie jednak remontów albo przebudowy, należy je powtórzyć. Ważne jest, by były one jak najbardziej dokładne.

Dlaczego pomiary oświetlenia są tak ważne?

Pomiary oświetlenia są bardzo ważne. Natężenie światła w miejscu pracy, gdzie spędzamy po osiem godzin, wpływa między innymi na stan psychofizyczny człowieka oraz komfort codziennego funkcjonowania. Warto więc zlecić przeprowadzenie badań firmie, która wykona je solidnie. Takie pomiary oferuje ENERGPOL. Nie każdy ma świadomość, że przebywanie zbyt długo w miejscach o nienaturalnym oświetleniu może prowadzić do uczucia znużenia, zmęczenia, a nawet powstawania różnych chorób, w tym wad wzroku. Z tego też powodu polskie prawo przewiduje wykonywanie badań natężenia światła w miejscach pracy co najmniej raz na pięć lat. Jeśli jednak budynek został poddany remontowi albo przebudowie, wówczas – po zakończeniu prac – niezbędne jest wykonanie pomiaru od nowa, nawet jeśli pięcioletni okres jeszcze nie upłynął.

Niekorzystne światło może również mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników, a także na wydajność wykonywania przez nich obowiązków. Przepisy regulują wymagane wartości, a także rodzaje oświetlenia, które można zastosować w miejscach, w których przebywają i pracują ludzie.

Gdzie dokonuje się pomiarów oświetlenia?

oswietlone-biuro

Pomiarów natężenia światła powinno wykonywać się raz na pięć lat

Pomiary oświetlenia wykonuje się – najprościej mówiąc – tam, gdzie dużą ilość czasu spędzają ludzie. Głównie są to między innymi:

  • stanowiska pracy;
  • oświetlenie ogólne;
  • oświetlenie awaryjne;
  • drogi ewakuacyjne.

W celu dokonania jak najdokładniejszych pomiarów, firma ENERGPOL stosuje profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt. Do badań fachowcy używają tylko i wyłącznie nowoczesnych luksomierzy od renomowanych producentów. Dzięki temu, zleceniodawcy mają pewność, że wyniki związane ze światłem będą każdorazowo prawidłowe i niezwykle precyzyjne.

W przypadku pomiarów oświetlenia w drogach ewakuacyjnych, te dokonuje się raz w roku. Nie wolno zaniedbywać takich kontroli, bowiem przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa. Takie badania wykonują tylko i wyłącznie osoby doświadczone i posiadające odpowiednie kwalifikacje. Po kontroli klienci otrzymują oświadczenia i protokoły, które zawierają informacje o wynikach pomiarów. Firma ENERGPOL – co ważne – współpracuje z różnymi klientami, zarówno z niewielkimi firmami, jak również i dużymi przedsiębiorstwami i instytucjami. W razie potrzeby, doświadczeni pracownicy służą także pomocą w kwestii eliminacji nieprawidłowego oświetlenia. Warto zatem skorzystać z ich oferty oraz zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki pracy.

oswietlone-biurko

Przepisy regulujące pomiary oświetlenia

Ustalając kryteria wyboru odpowiedniego oświetlenia, należy kierować się rozporządzeniami i przepisami, które regulują te kwestię. Są to przede wszystkim:

  • zalecenia Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE) (określenie optymalnych warunków dla oświetlenia pomieszczeń w zależności od sposobu ich wykorzystywania);
  • lokalne przepisy (Polskie Normy);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

W trakcie badań natężenia oświetlenia z kolei pod uwagę bierze się aktualne normy serii PN-EN 12464. Oprócz tego, firmy ich dokonuje się ich również w oparciu o przepisy norm PN-E-02033:1984 „Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym”, a także o PN-E-04040-03:1983 „Pomiary fotometryczne i radiometryczne – Pomiar natężenia oświetlenia”. Norma PN-EN 12464-1:2012 z kolei wprowadza określenie „natężenie oświetlenia w polu bezpośredniego otoczenia”, które zależy od natężenia w polu zadania. Zalecane są minimalne wymiary takiego obszary, a także wymiary obszaru bezpośredniego otoczenia i obszar tła, czyli pas sąsiadujący z obszarem otoczenia bezpośredniego właśnie..

Jak wykonuje się badania natężenia oświetlenia?

miernik

Pomiary oświetlenia wykonuje się z pomocą precyzyjnego sprzętu

Badania natężenia oświetlenia przeprowadza się okresowo co pięć lat – zgodnie z przepisami, jednakże zalecane jest, by dokonywać ich co około dwa lata. Przede wszystkim istotne jest to, by wykonać je po zapadnięciu zmroku albo przy zasłoniętych oknach, a także w warunkach eksploatacyjnych. Nie wolno więc specjalnie przygotowywać badanych miejsc. Światło należy ponadto włączyć na co najmniej trzydzieści minut przed wykonywanym badanie. Mowa tutaj głównie o oprawach oświetleniowych z lampami wyładowczymi. Inne źródła światła, takie jak LED-y czy lampy halogenowe, można włączyć bezpośrednio przed pomiarami. Istotną kwestią jest również to, że lampy wyładowcze nie mogą być nowo założonymi. Powinny przepracować minimum sto godzin przed wykonywaniem badań. Żarówki i oświetlenie halogenowe – zaledwie jedną godzinę.

Osoby, które dokonują pomiarów, w żadnym wypadku nie mogą wpływać na wyniki. Z tego też powodu zleceniobiorcy zakładają ciemną odzież i zachowują możliwie jak największą odległość od urządzeń pomiarowych. Badania wykonuje się w płaszczyznach, na przykład na powierzchni biurka. Głowicę fotometryczną z kolei umieszcza się równolegle oraz bezpośrednio na wspomnianej płaszczyźnie.

Ile kosztuje przeprowadzenie pomiarów oświetlenia?

Ceny pomiarów oświetlenia na stanowiskach pracy są różnorodne i zaczynają się już od około 25 złotych za jedno stanowisko. Im więcej miejsc pracy poddanych badaniom, tym cena jest najczęściej niższa. Ceny opracowania oraz wysyłki dokumentacji z kolei zaczynają się mniej więcej od pięćdziesięciu złotych.

Ceny badań oświetlenia w miejscach ewakuacyjnych natomiast są uzależnione od powierzchni całkowitej, a także od rodzaju budynku. Pomiary są jednak dokonywane każdorazowo zgodnie ze standardami polskich oraz europejskich norm przez osoby doświadczone. Po badaniach zleceniodawcy mogą liczyć na otrzymanie istotnych i cennych wskazówek, a także kompletu protokołów.

ENERGPOL – zaufaj najlepszym w fachu

Firma ENERGPOL to zakład usługowy o profilu elektrycznym z siedzibą w Katowicach. Marka współpracuje z wieloma klientami – zarówno mniejszymi, jak większymi przedsiębiorstwami. W ofercie znajdują się między innymi pomiary elektryczne, pomiary oświetleniowe, a także przeglądy instalacji gazowych.

ENERGPOL tworzą osoby o bardzo dużym, wieloletnim doświadczeniu, które nieustannie poszerzają swoją wiedzę, a także własne horyzonty. Do codziennych zleceń stosują sprzęt najwyższej jakości o niezwykłej precyzji. Z oferty firmy mogą skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak również firmy, przedsiębiorstwa, zakłady, wspólnoty mieszkaniowe, a także spółdzielnie.

W codziennej pracy przedsiębiorstwo stawia na pełną rzetelność w realizacji zadań, elastyczność w stosunku do wymagań klientów, najwyższą odpowiedzialność i profesjonalizm, indywidualne podejście do klientów, fachowe konsultacje oraz atrakcyjne ceny. Dodatkowo, ENERGPOL pracuje dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W pilnych przypadkach zainteresowani mogą liczyć na pomoc nawet w nocnych godzinach. Warto więc zaufać najlepszym i skontaktować się z katowicką firmą.

Więcej w kategorii Inwestycje

swiezyzna-katowice-kosciuszki

Rodzaje wędlin i ich właściwości

Idąc do sklepu spożywczego, stajemy przed szerokim wyborem wśród wędlin. Wielu dostępnych produktów nie mieliśmy nigdy okazji spróbować, część widzimy pierwszy raz na oczy. Jakie wyróżniamy rodzaje wędlin i czym one się od siebie różnią? Świadomość tych informacji z pewnością ułatwi zakupy spożywcze i być może otworzy nas na nowe, nieznane produkty. Dowiedz się więcej, gdzie kupić dobre wędliny w Katowicach!