Dzielnica24.pl / Bogucice / XXIV Dni Bogucic

XXIV Dni Bogucic

2 lipca 2014

W dniach 27 i 28 czerwca br. MDK ,,Bogucice-Zawodzie’’ w Katowicach wspólnie z Radą Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice, Związkiem Górnośląskim Koło ,,Bogucice’’ oraz Klubem HDK ,,Bogucice’’ zorganizowały na terenie domu kultury i Parku Boguckiego XXIV Dni Bogucic, które tradycyjnie są już nie tylko świętem dzielnicy, ale i okazją do wspólnej zabawy i spotkań z kulturą. Imprezę objął Patronatem Honorowym Pan Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok.

Dni bogucic 2014Sobotnie popołudnie zaczęło się w Bogucicach nietypowo. Mieszkańcy ulicy Markiefki wyglądali z okien albo zatrzymywali się na chodniku, bo… słyszeli dźwięki katarynki. Najprawdziwszej! Przygrywał na niej pan Piotr Jurczyk – ostatni śląski kataryniarz. Elegancko ubrany i wyposażony, jak na kataryniarza przystało, w klatkę z gadającą papugą. W ten sposób organizatorzy Dni Bogucic zapraszali na cykl imprez, które rozpoczęły się już w piątek, 27. czerwca.

Pierwszego dnia miał miejsce Turniej Skata i Remika o Puchar Prezydenta Miasta Katowice zorganizowany we współpracy ze Związkiem Górnośląskim koło „Bogucice”, podczas którego okazało się, że w tej dyscyplinie całkiem nieźle radzą sobie panie (turniej skata: Roman Michalik – I miejsce, Eugeniusz Pyptacz – II miejsce, Jan Nowak – III miejsce; turniej remika: Kamila Wencel – I miejsce, Agnieszka Gorol – II miejsce,  Krystyna Wiśnioch – III miejsce). Miłośnicy fotografii mogli wieczorem uczestniczyć w wernisażu wystawy ,,Magiczne Bogucice’’, które prezentowała urocze lauby i podwórka oraz ich mieszkańców.

Sobota (28 czerwca) rozpoczęła się  Turniejem piłki nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Katowice współorganizowanym z klubem Honorowych Dawców Krwi „Bogucice”, który zdobyła drużyna Wieczorek Wieczorem natomiast odbył się w muszli koncertowej Parku Boguckiego festyn plenerowy, który prowadził pan Jerzy Kuczera – aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Mieszkańcom została przedstawiona przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice, pani Urszula Koniecko oraz uczestniczący w imprezie rady jednostki pomocniczej.

Wielokrotnie nagradzany Zespół Tańca „Kropelka” wystąpił po podsumowaniu turniejów skata i remika oraz piłki nożnej, a następnie na scenie znaleźli się członkowie Orkiestry Dętej ,,Katowice’’ i dali wspaniały koncert. Przed publicznością zaprezentował się Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” w barwnych ludowych strojach, zespół rockowy For Tune na czele z energetyczną wokalistką oraz Zespół ,,Ligocianie’’ – łączący w swych utworach tradycję z nowoczesnością. Do tradycji nawiązała również Ferajna Makuli w programie kabaretowym ,,Śląsk, Nasz Śląsk’’. Nie zabrakło również i klasyki – dźwiękami gitary zaczarował widzów James Fordham, młody, ale utalentowany.

{obraz}

W trakcie całego festynu można było wziąć udział w licznych konkursach i pokazach. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach (Filia 33) zorganizowała kiermasz książki i konkurs dotyczący czytelnictwa, OSP Szopienice przeprowadziła pokaz umiejętności strażackich, co skończyło się zbiorową kąpielą w pianie i okrzykami radości, a Wojewódzki Sztab Wojskowy zaprezentował pokaz uzbrojenia.  Gry i animacje dla dzieci zorganizowała Katowicka Grupa Artystyczna KAGART.

Impreza zakończyła się w późnych godzinach nocnych – jej zwieńczeniem był pokaz sztucznych ogni. Festyn został nagrodzony gorącymi oklaskami zadowolonych uczestników, którzy wytrwali do końca pomimo deszczu.

 

Więcej w kategorii Bogucice

6

Wypożycz rower w Strefie Kultury

W ostatnich dniach czerwca uruchomiono w Katowicach kolejną wypożyczalnię rowerów. Trzecia, po Dolinie Trzech Stawów i pl. Szewczyka, stacja została zlokalizowana przy parkingu między nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia a Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

:: Baseball dla dzieci

:: Zagraj na Bukowej