Dzielnica24.pl / Murcki / Wyścigi psich zaprzęgów po błocie

Wyścigi psich zaprzęgów po błocie

30 listopada 2012

8 i 9 grudnia na terenie Lasów Murckowskich zmierzy się w psich zaprzęgach około stu zawodników ze swoimi psami.

Będą rywalizować w psich zaprzęgach w klasach od 2 do 8 psów oraz w coraz bardziej popularnych monodyscyplinach czyli w bikejoringu – jeździe zaprzęgowej z psem na rowerze, w klasie scooter czyli jeździe zaprzęgowej na hulajnodze oraz canicrossie – biegu z psem.

– Monodyscypliny nie wymagają drogiego sprzętu oraz posiadania sfory psów, przez co są bardziej dostępne i coraz więcej osób próbuje swoich sił właśnie w tych kategoriach – tłumaczy Aleksandra Pieron z katowickiego stowarzyszenia TRAVOIS.

W Mysłowicach będzie można zobaczyć psy ras pierwotnych – Siberian Husky, Alaskan Malamute czy Psy Grenlandzie oraz specjalnie wyselekcjonowane do krótkich dystansów – mieszkanki wyżłów niemieckich i chartów czyli Eurodogi i Greystery. Te ostatnie potrafią w klasie bikejoringu biec z maksymalną prędkością dochodzącą nawet do 60 km/h.

Zawody zostaną rozegrane ramach Pucharu Polski i zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Zawodnicy będą rywalizować w sprincie, w warunkach bezśnieżnych, na odcinkach od 2 do 6 km. Każdy zawodnik wystartuje dwa razy – w sobotę i w niedzielę. Do klasyfikacji generalnej liczy się łączny czas z obu przejazdów.

– Trasy zawodów zostaną poprowdzone duktami leśnymi. Teren jest pagórkowaty, dość mokry i błotnisty. Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że przy sprzyjającej pogodzie, zawodnikom nie powinno się udać uniknąć błotnych maseczek. Zresztą wszyscy na to liczą – śmieje się Aleksandra Pieron. Stąd też nazwa zawodów – Ślonkso Maras Gonitwa (maras po śląsku znaczy błoto – red.).

Więcej w kategorii Murcki

Orszak Trzech Króli

Już po raz trzeci ulicami Katowic przeszedł Orszak Trzech Króli. Tysiące osób kolędowało w barwnym pochodzie, a podczas przemarszu tradycyjnie zostały odegrane sceny z Ewangelii.

:: Wodna inwestycja