Dzielnica24.pl / Inwestycje / Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – sprawdź, czym się różnią

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – sprawdź, czym się różnią

18 grudnia 2019

Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy różnią się na pozór jedynie czasem wynajmu – jednak różnią się również innymi czynnikami. Sprawdź, na którą formę wynajmu najlepiej się zdecydować!

Czas najmu

Krótkoterminowe wypożyczenie samochodu dotyczy zazwyczaj wynajmu na okres nie dłuższy, niż dwa miesiące, a długoterminowe – jak nazwa wskazuje – na o wiele dłuższy czas. W tym trybie wynajmuje się samochód najczęściej na okres 24 miesięcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, żeby wynająć auto na wiele lat lub wręcz odwrotnie: kilka miesięcy.

Oferta krótkoterminowa znakomicie sprawdza się podczas wakacyjnych podróży, weekendowych wyjazdów bądź w czasie awarii własnego samochodu. Najczęstszymi najemcami krótkoterminowymi są osoby fizyczne, gdyż jest to najprostsza forma wypożyczenia pojazdu bez możliwości jego wykupu. W przypadku oferty długoterminowej, jest nieco inaczej. Czas wynajmu wynoszący ponad dwa lata daje nam okazję do wykupienia samochodu na własność, lecz jest to bardzo kosztowne. Najczęściej z tego typu oferty korzystają różne przedsiębiorstwa. Wynajęty pojazd służy zwykle za samochód firmowy dla osoby, która chce go mieć na własność.

wynajem-dlugoterminowy

Cena najmu

W przypadku najmu krótkoterminowego koszt początkowy wynosi od kilku lub kilkudziesięciu złotych. Na cenę wpływa przede wszystkim czas najmu i model wynajmowanego pojazdu: za nowocześniejsze auto zapłacimy więcej, niż za to sprzed kilku lat. Całkowite koszty wynajmu krótkoterminowego mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dobę. Wszelkie koszty serwisu technicznego są przy tym wliczone w cenę najmu.

Wpłata początkowa dla najemcy długoterminowego może wynosić nawet do 10% wartości samochodu. Plusem najmu na dłuższy okres czasu bez wątpienia jest to, że użytkownik nie ponosi kosztów za ubezpieczenie, wymianę opon na zimowe oraz letnie i eksploatację pojazdu. Osoba wynajmująca auto długoterminowo musi jedynie zatroszczyć się o regularne tankowanie samochodu. Cena raty wynajmu zazwyczaj jest bardziej atrakcyjna ze względu na różne rabaty od firm oferujących wynajem długoterminowy aut.

A więc – która oferta lepsza?

Zależy to przede wszystkim od potrzeb wynajmującego. Osoba, która stale potrzebuje pojazdu na zdecydowanie powinna wybrać ofertę najmu długoterminowego. Już po kilkunastu miesiącach można wymienić samochód na inny – bez zbędnych negocjacji. W przypadku, gdy ktoś potrzebuje samochodu na okres niedługi, może bardziej pozwolić sobie na droższy model w ofercie krótkoterminowej. Przedsiębiorca ma możliwość ująć wszelkie koszty eksploatacji pojazdu, jaki wynajmuje w Księdze Przychodów i Rozchodów (jeżeli wynajmujący wystawi nam fakturę). Szacuje się, że jest to około 75% wydatków właśnie na eksploatację auta.

Więcej w kategorii Inwestycje

swiezyzna-katowice-kosciuszki

Rodzaje wędlin i ich właściwości

Idąc do sklepu spożywczego, stajemy przed szerokim wyborem wśród wędlin. Wielu dostępnych produktów nie mieliśmy nigdy okazji spróbować, część widzimy pierwszy raz na oczy. Jakie wyróżniamy rodzaje wędlin i czym one się od siebie różnią? Świadomość tych informacji z pewnością ułatwi zakupy spożywcze i być może otworzy nas na nowe, nieznane produkty. Dowiedz się więcej, gdzie kupić dobre wędliny w Katowicach!