Dzielnica24.pl / Kultura / Wykładziny dywanowe – jak znaleźć najlepszą?

Wykładziny dywanowe – jak znaleźć najlepszą?

31 lipca 2018

wykladzinyKomfortowe, stylowe, a także niedrogie – wykładziny dywanowe są doskonałym pomysłem do sypialni czy pokoju dziecięcego. Jak jednak wybrać wykładzinę, która będzie mogła spełnić nasze oczekiwania w pełni?

Wykładzina dywanowa ułożona na podłodze natychmiast nadaje wnętrzu przytulności. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego rodzaju materiału podłogowego, powinniśmy zapoznać się bliżej z jego parametrami technicznymi, aby znaleźć taki, który będzie w stanie spełnić nasze wymagania pod każdym względem. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na dwa parametry, a mianowicie na rodzaj podkładu oraz na runo wykładziny.


Rodzaje podkładów w wykładzinach:

  • wykładzina z podkładem z syntetycznej juty – spotykana bardzo często, ma formę siateczki polipropylenowej, dzięki niej wykładzina jest lekka, wytrzymała, można także czyścić ją na mokro, na przykład odkurzaczem piorącym, ponadto nie faluje i nie rozciąga się, ale minusem jest jej dość małą grubość i brak izolacji od podłogi
  • wykładzina z podkładem filcowym – filc zapewnia wysoki komfort chodzenia oraz poprawia wygląd runa, które mniej się przygniata, dlatego wykładzina wygląda wtedy ładniej, wycisza i ociepla pomieszczenie – wykładziny z podkładem filcowym mogą być stosowane w przypadku ogrzewania podłogowego, nie zaleca się czyszczenia na mokro, ponieważ długo schnie
  • wykładzina z podkładem z pianki – rekomendowana przede wszystkim na kamienne i betonowe, ponieważ dobrze izoluje i pochłania wibracje, może wchodzić reakcję z detergentami czyszczącymi

Wobec tego, gdy mamy dobrze zaizolowaną podłogę, warto wybrać wykładzinę z podkładem z syntetycznej juty, która jest też łatwa w czyszczeniu. Gdy jednak zależy nam na dodatkowym wytłumieniu i ociepleniu, sprawdźmy wykładziny z podkładem filcowym albo piankowym.

Runo wykładziny dywanowej

Kolejna kwestia to runo wykładziny dywanowej, czyli wierzchnia warstwa. Wykonana może być z włókien naturalnych, na przykład wełny, bawełny albo z włókien sztucznych, na przykład polipropylenu, poliamidu, poliestru czy akrylu. Rodzaj włókna wpływa na wygląd wykładziny oraz jej jakość.

Wykładziny z włóknami sztucznymi

Są najbardziej popularne i możemy kupić je również w niskich cenach. Runo wykonane z tworzyw sztucznych może być przyjemne w dotyku, odporne na ścieranie i gniecenie – pod tym względem dobrze sprawdza się poliamid. Dobre właściwości mają też wykładziny polipropylenowe, które są odporne na wodę, ale mają uboższą paletę barw.

Wykładziny z włóknami naturalnymi

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na wełnę, która jest miękka, nie przyciąga kurzu, jest też odporna na zabrudzenia, a przy tym bardzo elegancka – nie sprawdzi się jednak w domu, w którym mieszka alergik. Alternatywą może być bawełna – także wytrzymała, ale mniej odporna na zabrudzenia od wełny, niemniej łatwiejsza w czyszczeniu, ponieważ wełna wymaga specjalnych detergentów.

W sprzedaży znajdziemy też wykładziny wykonane z włókien roślinnych, na przykład sizalu, trawy morskiej czy kokosa. Są wytrzymałe, estetyczne, ale dość sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Ponadto sprawią problemy w czyszczeniu na mokro.

Przy wyborze odpowiedniej wykładziny dywanowej niezależnie od materiału runa warto zwrócić uwagę na jego gramaturę. Im jest ona większa, tym wykładzina będzie bardziej gęsta i puszysta oraz bardziej wytrzymała.

Jeśli również poszukujesz dobrej wykładziny dywanowej do swojego domu, sprawdź już teraz ofertę dostępną w sklepie internetowym Carpet Zone, który działa także stacjonarnie w Kielcach. Więcej informacji o ofercie, a także sklep on-line można znaleźć na stronie internetowej: https://carpet-zone.pl/wykladziny.

Więcej w kategorii Kultura

poznan3

Nie tylko muzycznie – propozycje niezwykłych wiosennych festiwali dla wszystkich

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a to oznacza inaugurację sezonu festiwalowego. Nie każdy odbywa się pod gołym niebem, ale słońce i coraz wyższe temperatury zdecydowanie sprzyjają wychodzeniu z domu i sprawdzaniu imprezowej oferty. Podpowiadamy, jakie festiwale warto zaliczyć w najbliższym czasie.