Dzielnica24.pl / Inwestycje / Wyjątkowy audioprzewodnik po Nikiszowcu

Wyjątkowy audioprzewodnik po Nikiszowcu

25 czerwca 2013

Dziś w Filii Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano wyjątkowy audioprzewodnik po historycznej dzielnicy Katowic Nikiszowcu.

Wyjątkowość tego audioprzewodnika polega na tym, że jest to pierwszy przewodnik, w którym historia miejsca rozpisana jest na głosy mieszkańców. Bohaterami tej opowieści oprócz magicznego miejsca są tak znane publiczne osoby jaki zwykli ludzie, dla których Nikiszowiec jest miejscem codziennych spraw. Audioprzewodnik powstał na zlecenie Wydziału Promocji Urzędu Miasta w celu promocji i podnoszenia atrakcyjności Nikiszowca.

Dla mnie najważniejsze jest to, że ten przewodnik tworzą ludzie i to bez względu na to czy są to osoby znane czy nie. Ważne jest to, że ludzi Ci identyfikują się z Nikiszowcem, kochają go i coraz częściej doceniają. – mówi Anna Dudzińska, dziennikarka Radia Katowice.

W audioprzewodniku poruszane są różne tematy z życia tego magicznego miejsca.
 
Niezwykłość Nikiszowca opisuje Kazimierz Kutz. 
O tradycyjnym świniobiciu opowiada pan Rudolf Wróbel.
Historię pralni i magla poznajemy dzięki pani Steni.
Podwórkowe zabawy wspomina profesor Dorota Simonides i jej siostra.
Na organach w kościele świętej Anny gra profesor Julian Gembalski.
Historię orkiestry górniczej kopalni Wieczorek przypomina Andrzej Pisarzowski.
Na zrobienie zdjęcia w Nikiszowcu namawia fotograf Krzysztof Niesporek
oraz wiele innych osób.
 

Narratorem historycznej opowieści o Nikiszowcu jest Kamil Durczok.

Autorką tekstu została Joanna Tofilska z Muzeum Historii Katowic a opracowaniem całości zajęła się Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Audioprzewodnik jest kolejnym ważnym narzędziem w promocji Nikiszowca i samych Katowic. Od kilku lat zmiany jakie zachodzą w tej wyjątkowej dzielnicy coraz bardziej podnoszą jej atrakcyjność.

Nikiszowiec jest dla nas niezwykle ważnym miejscem, jest elementem naszego dziedzictwa, które tak mocno wpisuje się w charakter Katowic. Nie bez powodu dziedzictwo, prezentowane w nowoczesny i wyjątkowy sposób, jest jednym z kluczowych filarów Strategii Promocji Katowic, której wdrażanie właśnie w tym roku rozpoczynamy. – mówi Marcin Stańczyk, Kierownik Referatu Wdrażania Strategii i Promocji Wewnętrznej w Wydziale Promocji Urzędu Miasta Katowice

Z audioprzwodnika można korzystać wypożyczając specjalne urządzenia w Punkcie Informacji Turystycznej na Nikiszowcu zlokalizowanym w filii Muzeum Historii Katowice (ul Rymarska 4) lub poprzez ściągnięcie specjalnie przygotowanego pliku w formacie mp3 ze strony www.katowice.eu/Nikisz.

Koszt stworzenia tego godzinnego słuchowiska to 24 538,50 złotych brutto.

Zakupu urządzeń do wypożyczania dokonano na potrzeby projektu ŚLĄSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Więcej w kategorii Inwestycje

marki-mieszkania

Nieruchomości w Markach – dla kogo nowe mieszkania?

W Markach pod Warszawą powstają nowe mieszkania, ulokowane na nowoczesnym, spokojnym osiedlu. Okolica jest wymarzona – blisko znajdują się szkoły, przychodnie i sklepy, ale w pobliżu nieruchomości panuje spokój. Ponadto, dojazd do stolicy jest bardzo łatwy, co umożliwia korzystanie z zalet dużego miasta w formie wielu miejsc pracy, dobrych uczelni czy obiektów rozrywkowych. Komu nieruchomości w Markach najbardziej przypadną do gustu?