Dzielnica24.pl / Edukacja / Wybieramy krzesło biurowe dla osoby z bólami pleców

Wybieramy krzesło biurowe dla osoby z bólami pleców

11 czerwca 2018

RelaxBóle pleców mogą pojawić się u każdej osoby, która ma siedzący tryb pracy. Można jednak im zapobiegać – jednym z ważnych elementów profilaktyki jest wtedy odpowiednie krzesło biurowe. Na co należy patrzeć przy jego zakupie?

Stałe przebywanie w pozycji siedzącej nie jest zdrowe dla organizmu człowieka. Wtedy nasz kręgosłup jest bardziej narażony na bolesność, dolegliwości mogą dotykać też barków, nadgarstków czy kolan. Oprócz bólu może też pojawiać się sztywność i drętwienie. Na takie nieprzyjemne objawy są narażone przede wszystkim te osoby, które korzystają z niedopasowanych do siebie krzeseł biurowych.

 

Zatem jeśli chcemy dobrać do siebie odpowiednie krzesło, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które pomogą nam w doborze najlepszego modelu, z którym będzie można zmniejszyć dolegliwości bólowe. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

 

Krzesło jak skrojone na miarę

Niestety, większość dostępnych obecnie w sprzedaży krzeseł biurowych to modele projektowane z myślą o przeciętnej osobie – średniego wzrostu oraz średniej tuszy. Zatem jeśli obecnie używane krzesło nie jest dopasowane do naszej sylwetki, warto zacząć rozglądać się za innym modelem.

 

Krzesło biurowe skrojone na miarę powinno przede wszystkim posiadać odpowiednie, dopasowane wymiary, a także mieć szeroki zakres regulacji, aby można było dopasować je do siebie dla pełnego komfortu.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie jak:

  •        głębokość i szerokość siedziska
  •        profil oparcia i możliwość jego regulacji
  •        możliwość korzystania z dynamicznego oparcia
  • ·      podłokietniki w krześle

 

Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim z tych kwestii, aby dobranie odpowiedniego krzesła biurowego dla osoby z bolącymi plecami było łatwiejsze.

 

1. Siedzisko

Często słabym punktem krzeseł biurowych jest ich siedzisko, które jest zbyt szerokie i zbyt głębokie. Problem ten dotyczy głównie osób niższych oraz szczuplejszych, dla których takie siedzisko jest po prostu za duże. Także problemem może być brak wyprofilowania siedziska, które po prostu jest niewygodne.

 

Przy poszukiwaniu odpowiedniego krzesła zwróćmy zatem uwagę na to, jakie są wymiary siedziska i jakie mamy możliwości jego regulacji.

 

2. Oparcie

Druga ważna sprawa to oparcie w krześle. Powinno być ono odpowiednio wyprofilowane i najlepiej, aby było dynamiczne, czyli pozwalało na odchylenie się użytkownika do tyłu, aby w ten sposób rozprostować sylwetkę. Dynamiczne oparcie zmniejsza też ból pleców, ponieważ pozwala na większy ruch w trakcie pracy przy biurku.

 

Zwrócimy uwagę, jak wykonane jest oparcie. Czy jest ono siatkowe czy ma wypełnienie z gąbki? Krzesła z oparciami siatkowymi nie dają tak dużego poziomu komfortu dla pleców, chociaż są bardziej przewiewne. Problem może dotyczyć też umiejscowienia załamania wypadającego w okolicy odcinka lędźwiowego – tutaj zwróćmy uwagę, czy krzesło pozwala nam na jego regulację.

 

3. Podłokietniki

Przy doborze odpowiedniego krzesła biurowego często nie zwracamy na nie uwagi, ale są one również bardzo ważnym elementem komfortowego krzesła. Podłokietniki dają stabilne podparcie dla łokci podczas pracy przy biurku, a przy tym odciążają ręce i zmniejszają dolegliwości bólowe także ze strony kręgosłupa.

 

Najlepiej, aby krzesło posiadało możliwość regulacji szerokości położenia podłokietników, czyli można umieścić je bliżej albo dalej od ciała, a także ich kąta. W ten sposób łokcie znajdą odpowiednie podparcie w trakcie pracy przy biurku.

 

Do zapoznania się ze swoimi modelami krzeseł biurowych zaprasza sklep internetowy Centrum Krzeseł. To tutaj czeka na ciebie kilkaset różnych modeli krzeseł i foteli biurowych w przystępnych cenach – sprawdź je już teraz na stronie: www.centrumkrzesel.pl/krzesla-biurowe-/118/c.

 

Więcej w kategorii Edukacja

2020-01-salaszkolna

Jak można ustawić ławki szkolne w klasie?

Podkowa lub półkole Połączone ze sobą ławki ustawione w podkowę ułatwiają kontakt wzrokowy, zachęcają do dyskusji. Taki układ na równi angażuje każdego ucznia. Nie ma w nim również podziału na uczniów z „pierwszej” i „ostatniej” ławki. Koło Podobny układ jak powyżej, ale jeszcze mocniej stawia na równość i zachęca do rozmowy. Bliźniacze lub w literę […]