Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Wakacje w mieście – co warto polecić w Poznaniu?

Wakacje w mieście – co warto polecić w Poznaniu?

24 kwietnia 2018

Każdy z nas chciałby mieć możliwość wyjazdu na wakacje – samotnie, w parze lub z rodziną, w Polsce lub zagranicą. Nie wszyscy jednak mają taką szansę i z różnych względów są zmuszeni pozostać latem w mieście. Nie wolno się w takiej sytuacji załamywać – nawet przy braku urlopu można zaplanować sobie ciekawe i relaksujące wakacje tam, gdzie się mieszka. Jednym z miast, które idealnie nadają się na spędzenie ciekawych wakacji w mieście jest Poznań. Tutaj wciąż dzieje się coś ciekawego – organizowane są wydarzenia kulturalne i muzyczne, a lokalne restauracje i kawiarnie roją się od ludzi szukających cienia w upalne dni. Specjalnie dla tych, którzy zostają latem w Poznaniu przygotowaliśmy przegląd najciekawszych lokalnych atrakcji!

Na liczne atrakcje można liczyć zarówno w samym centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, a także w pobliskiej okolicy. Wielbiciele atrakcji kulturalnych będą usatysfakcjonowani festiwalami: muzycznymi, teatralnymi i filmowymi. Miłośnicy plażowania mogą z kolei skorzystać z uroków okolicznych jezior. Warto też pamiętać o odwiedzeniu lokalnych muzeów i galerii, które w ciągu roku często spychamy gdzieś w głąb świadomości i przypominamy sobie o nich dopiero w sezonie letnim. Tak naprawdę w Poznaniu można robić dokładnie to, co najbardziej lubimy robić na wakacjach! Jeśli poczujemy potrzebę zmiany środowiska, możemy też udać się do podmiejskiego Spa w Hotelu Grand Royal mieszczącego się na Górczynie. To doskonały pomysł na weekendowe wyrwanie się z codzienności!

Letnie festiwale dla każdego

Wakacyjne atrakcje zaczynają się już w czerwcu – sezon rozpoczyna Festiwal Ethnoport odbywający się w tym roku 7-10 czerwca. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Kultury Zamek i prezentuje muzykę etniczną z różnych zakątków świata. To okazja do zagłębienia się w niezwykle ciekawe nurty i gatunki proponowane przez różnorodnych artystów – i to w samym sercu Poznania! Niedługo po Ethnoporcie (15-24 czerwca 2018) odbędzie się kultowy już Malta Festival, który prezentuje najciekawsze propozycje teatralne i muzyczne z Polski, Europy i świata. Wydarzenie to jest wyjątkowe w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej, a przybywający artyści należą do pierwszej ligi świata kultury i sztuki. Co roku festiwal wyznacza idiom – klucz mający stanowić motyw przewodni danej edycji. W tym roku jest to “Skok w wiarę”. Na początku lipca z kolei mamy gratkę dla miłośników kina, a dokładniej animacji. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator odbędzie się 6-12 lipca i jak co roku skupi się na najciekawszych propozycjach filmowych z całego świata. Wydarzenie to oferuje kilkaset filmów (w tym także premiery), a ponadto co roku przygotowuje bogatą ofertę skierowaną do najmłodszych widzów. To propozycja która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim rodzinom!

Nieco kultury

Wakacje w Poznaniu to jednak nie tylko festiwale – można tu także skorzystać z wielu ciekawych wystaw w galeriach i muzeach. Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest zdecydowanie Brama Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Nowoczesna bryła białego sześcianu już z daleka wyróżnia się na tle historycznych budowli Ostrowa Tumskiego i kusi przybywających zwiedzających. Wystawy w Bramie Poznania są multimedialne i interaktywne, dzięki czemu łatwo wciągają w historyczną narrację zarówno dorosłych, jak i dzieci. W tym roku trwa wystawa czasowa skupiająca się na historii niepodległej Polski. Wystawa “100 lat. Jak organizowano wolność” będzie trwać aż do grudnia, ale warto się wybrać do muzeum jeszcze latem. Innym miejscem zdecydowanie wartym uwagi jest Galeria Miejska Arsenał, która skupia się na prezentacji sztuki współczesnej. Arsenał jest miejscem niezwykle ciekawym nie tylko ze względu na wernisaże i bardzo interesujące wystawy czasowe – organizowane są tutaj także spotkania i debaty dotykające problemów związanych z pojęciami z zakresu sztuki oraz nowoczesnej urbanistyki. Warto udać się tutaj, aby wziąć udział w interesujących rozmowach z osobami aktywnie zaangażowanymi we współczesne życie artystyczne i miejskie Poznania.

Piękne okolice i jeziora

Dla tych, którym brakuje wyjazdu poza miasto, mamy propozycję wycieczki do Kórnika i Rogalina. Można tam zwiedzić piękny Pałac Raczyńskich oraz średniowieczny Zamek – oba otoczone są pięknymi zielonymi terenami, które są doskonałym miejscem na spacery w upalne dni. Szukającym ochłody możemy polecić okoliczne jeziora: Maltańskie, Kierskie, czy też Rusałkę. Wszystkie oblegane są przez spragnionych kąpieli i rozrywki poznaniaków i co najważniejsze: można do nich spokojnie dotrzeć rowerem miejskim. Oczywiście dla tych, którzy szukają sposobu na wyrwanie się z codziennych obowiązków nasze propozycje mogą nie być wystarczające. W takim przypadku doskonałym pomysłem jest weekend w Spa w Hotelu Grand Royal mieszczącym się na przedmieściach Poznania.

Więcej w kategorii Wydarzenia

taxi-katowice

Taxi Rondo Katowice – szybko, tanio, komfortowo

Katowice jako centrum dwumilionowej aglomeracji i jeden z najważniejszych węzłów transportowych w Polsce codziennie są świadkiem migracji tysięcy osób. Niestety odwiedzający Katowice często spotykają się z problemami transportowymi różnego typu.