Dzielnica24.pl / Kultura / W oczekiwaniu na świętego

W oczekiwaniu na świętego

23 kwietnia 2014

Miejski Dom Kultury w Katowicach przy ul. Marcinkowskiego 13 (Dział ,,Zawodzie’’) zaprasza serdecznie na koncert w wykonaniu Śląskiego Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Zawodzianki” oraz Zespołu Akordeonistów Katowice-Kleofas MDK „Bogucice-Zawodzie”.

W oczekiwaniu na świętegoJan Paweł II, a właśc. Karol Wojtyła, był legendą już za życia (podczas liturgii pogrzebowej ponad Placem św. Piotra powiewało kilka wielkich transparentów z hasłem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”). Jego postać zawsze wzbudzała serdeczność, sympatię i… wiarę nie tylko w drugiego człowieka, ale i w Boga, którego był posłannikiem. ,,Nasz Papież’’ zrewolucjonizował Kościół jako instytucję, ale zmienił też powszechny sposób myślenia o dostojnikach kościelnych, którzy nie musieli być przecież zimni i niedostępni. Karol Wojtyła zawsze był sobą: osobą ciepłą i nieoceniającą innych. Koncert zorganizowany przez Dział ,,Zawodzie’’ jest hołdem złożonym naszemu Wielkiemu Rodakowi.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Trumnę z jego ciałem wystawiono w bazylice św. Piotra. Od 3 kwietnia do czasu pogrzebu hołd Zmarłemu złożyło ponad 3 mln osób z całego świata, którzy – dzień i noc – stali często wiele godzin w ogromnej kolejce, by przez chwilę i po raz ostatni spojrzeć na Papieża i pomodlić się za niego.

Cztery lata później (16 listopada 2009 r.) obradowała komisja kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II, podczas której przegłosowano decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego papieża na ołtarze. W grudniu została zamknięta zasadnicza część procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. Kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Chcąc uczcić to ważne wydarzenie, w sali widowiskowej MDK ,,Bogucice-Zawodzie’’ wystąpią przed Państwem zespoły pod kierownictwem artystycznym Stanisława Wodnickiego. Formacje wykonują pieśni i przyśpiewki śląskie, co przypomina nam o tożsamości regionalnej. Tworzą ją pasjonaci o dużych możliwościach wykonawczych, którzy nie boją się stanąć nie tylko na dużych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do propozycji kulturalnych. W repertuarze wieczoru pieśni śląskie, ludowe oraz ulubione utwory Jana Pawła II. Całość ilustrowana wierszami o naszym Wielkim Polaku.

Honorowy patronat nad koncertem objął Metropolita Górnośląski Arcybiskup Wiktor Skworc oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok.

Wstęp wolny!

Więcej w kategorii Kultura

arscammeralis1

Festiwal Ars Cammeralis 2019

Festiwal Ars Cameralis, odbywa się od ponad dwudziestu lat, zawsze w listopadzie. Jak mówią jego twórcy, stanowi prezentację najbardziej fascynujących zjawisk w sztuce. Jego gośćmi są zarówno wielkie, uznane gwiazdy, jak i te wschodzące. Raz w roku, w ramach Ars Cammeralis zadziwiają publiczność w wielu miastach województwa śląskiego. Coroczny festiwal to czas na spotkanie ze sztuką wobec której nie można pozostać obojętnym.