Dzielnica24.pl / Brynów - Załęska Hałda / Trzy godziny w klatce windy

Trzy godziny w klatce windy

20 lutego 2013

57 pracowników kopalni Wujek Ruchu Śląsk spędziło prawie trzy godziny pod ziemią na głębokości 850 metrów w trzech piętrach szoli – kopalnianej klatki górniczego wyciągu szybowego, która wywoziła ich z poziomu 1050 metrów. O godz. 14.00 klatka została unieruchomiona na skutek awarii.

Serwisanci z Ośrodka Pomiarów i Automatyki Opa-Labor, firmy serwisującej urządzenie wyciągowe, zlokalizowali awarię i uruchomili wyciąg o godz. 16.55. Nikomu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Awaryjnie możliwe było wyprowadzenie górników przedziałem drabinowym.

Urządzenia wyciągowe aby zostały dopuszczone do pracy muszą być wyposażone w dwa niezależne źródła zasilania. Jak się okazuje, nawet to nie zabezpiecza przed możliwością awarii.

 

Więcej w kategorii Brynów - Załęska Hałda

botox-katowice

Botox Katowice – czy to bezpieczne?

Substancja nazywana w obrocie konsumenckim potocznie botoksem (botoxem) określana jest tak naprawdę ściślej jako toksyna botulinowa oraz stosowana od wielu lat w branży kosmetycznej przy niektórych z zabiegów stosowanych w celu poprawy stanu skóry, w tym zwłaszcza – niwelacji pojawiających się zmarszczek oraz odmłodzenia skóry. Pierwotnie substancja ta wykorzystywana była jednakże w innych dziedzinach – neurologii i okulistyce, gdzie stosowano ją do usuwania nadmiernego napięcia mięśniowego u chorych na porażenie mózgowe dzieci oraz u ludzi znajdujących się w stanie po udarze mózgu. W okulistyce z kolei służyła ona do leczenia zeza.