Dzielnica24.pl / Wywiady / Stworzyć coś wyjątkowego…

Stworzyć coś wyjątkowego…

27 lipca 2012

O niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest nowa siedziba Muzeum Śląskie go opowiada Dyrektor Leszek Jodliński.

Biznesowa Turystyka: Projekt jest nietuzinkowy…

Leszek Jodliński: Wyjątkowe jest to, że muzeum powstaje po tak długim czasie zmagania się z lokalizacją, z projektem… Zrealizowane jest już ponad 50% inwestycji, ważnej dla nas, ale także mającej rolę do spełnienia w zakresie rewitalizacji terenu po dawnej Kopalni Katowice i stworzeniu Osi Kultury. Cieszymy się, że muzeum potrafi być inwestorem i dobrze sobie radzi z tym zadaniem. To jest ogromny egzamin ze sprawności organizacyjnej.

BT: Mówimy o dość nietypowej lokalizacji…

Forma architektoniczna w pewnym sensie rezygnuje z bycia zauważalną na rzecz zabudowań dawnej kopalni. Część muzeum znajdzie się pod ziemią. 4 kondygnacje, odwrócone proporcje dostarczania światła… Będzie to bardzo nowoczesne muzeum, będzie można chodzić po jego dachu. W jakimś sensie tworzymy rzeczywistość odwróconą architektonicznie. Są to rozwiązania, które lokują nas na poziomie zaawansowanych muzeów w tej części Europy. Rozwiniemy aż 6 wystaw stałych, wśród nich – Wystawa Śląskiej Sztuki Sakralnej, Wystawa Centrum Scenografii Polskiej oraz Historii Górnego Śląska. Chcemy, aby była to instytucja otwarta, miejsce, do którego będzie można przyjść nie tylko na wystawę, ale także miło spędzić tam czas.

BT: Czy kultura może wspomagać biznes?

LJ: Nie wiem, czy jest to dobra kolejność. Kultura, jeśli funkcjonuje w sposób interesujący, jest przemysłem lub częścią przemysłów kreatywnych i zmienia klimat prowadzenia biznesu. Stwarza warunki do tego, by traktować ją jako przestrzeń atrakcyjną dla inwestorów, także pod kątem tego, co robią z wolnym czasem, jak wygląda infrastruktura, która dla biznesu jest niezwykle ważna. Warto znajdować pola współpracy, które dla obu stron są korzystne.

BT: Jak ocenia Pan kondycję polskich muzeów?

LJ: Obraz muzeów nie jest jednoznaczny. Jest to sektor, który się modernizuje, działania marketingowe dopiero się rozwijają i nabierają dynamiki. Jest to sektor, który przeżywa problem związany z digitalizowaniem zbiorów. Niektóre wiodące muzea, tworzą interesującą przestrzeń dla zwiedzających. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina,Muzeum Schindlera w Krakowie – to trzy wiodące realizacje muzealne w Polsce, które pokazują, że ten rodzaj interakcji jest potrzebny.

BT: Co Pan szykuje na wielkie otwarcie Muzeum Śląskiego?

LJ:. Pierwszym momentem będzie udostępnienie do zwiedzania samego obiektu architektonicznego. Wystawą, którą chcielibyśmy otworzyć, nawiązuje do wystawy Marka Rostworowskiego, „Ślązaków portret własny”. Popatrzymy do lustra historii, sztuki i będziemy próbowali się dowiedzieć, jak nas widzą i jak my siebie widzimy. Na pewno przy okazji otwarcia nie zabraknie dużej wystawy fotograficznej poświęconej budowie i tworzeniu nowej siedziby Muzeum Śląskiego, która pokaże wysiłek, podjęty, żeby stworzyć coś tak wyjątkowego i historycznego.

Rozmawiała Agnieszka Piekorz

{obraz}

Więcej w kategorii Wywiady

najbardziejstylowelaptopy1

Najbardziej stylowe laptopy

Kupując komputer osobisty zwracamy uwagę na pojemność dysku czy procesor. Nie da się jednak ukryć, że osoby wrażliwe na estetykę przede wszystkim patrzą na wygląd. Istnieją na szczęście komputery takie jak Macbook air od Apple czy niektóre modele innych marek, które łączą moc z ciekawym projektem.