Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Środki przeciw grzybom – skuteczne usuwanie plam

Środki przeciw grzybom – skuteczne usuwanie plam

29 listopada 2017

Pojawiający się na ścianach pomieszczeń wewnętrznych i elewacji grzyb oprócz nieciekawych wrażeń estetycznych może również negatywnie wpływać na zdrowie. Istnieją na szczęście możliwości jego szybkie usunięcia. Wymaga to trzymania się określonych zasad oraz stosowania odpowiednich środków chemicznych o działaniu grzybobójczym.

 

Close-up Of Janitor Hands Spraying On Yellow Cloth At Home

Środki chemiczne przeciw grzybom i ich rodzaje

Środki przeciw grzybom dostępne są w różnych odmianach. Istnieje możliwość zakupu produktów gotowych do użycia bezpośrednio, jak i w formie koncentratu, który rozcieńcza się w odpowiedniej proporcji z wodą.

Oprócz tego można również spotkać preparaty w butelce lub w kanistrze o różnej pojemności, które można dolać do farby lub kleju, a także produkty w spryskiwaczu używane bezpośrednio na ścianie, gdy mimo zachowania środków ostrożności pojawi się na niej grzyb.

Jeśli chodzi o środki przeciw grzybom aplikowane bezpośrednio do farb i klejów, są one całkowicie bezpieczne. Przy stosowaniu się do zasad określonych przez producenta, nie powodują one pogorszenia konsystencji takich produktów, co mogłoby się przełożyć na jakość wykonanych z ich wykorzystaniem prac remontowych lub wykończeniowych.

Gdzie można użyć środki przeciw grzybom?

Środki na grzyby można użyć na większości materiałów, a więc na tynku, kamieniu naturalnym, masie szpachlowej czy na drewnie. Dopuszczalne jest korzystanie z nich zarówno w części mieszkalnej, w piwnicach, jak i na elewacjach budynków.

Przed wyborem konkretnego produktu warto zapoznać się z oznaczeniami producenta, dzięki którym jego działanie będzie efektywne.

Jak można dodatkowo zapobiec pojawieniu się grzyba?

Oprócz stosowania środków chemicznych grzybom można również zapobiec przez odpowiednie wentylowanie pomieszczeń. Na przykład przy łazienkach, które nie posiadają okien, właściwą wentylację zapewni się przez otwieranie drzwi na oścież po prysznicu lub kąpieli.

Oprócz tego warto zdecydować się również na pochłaniacze wilgoci. Jeśli będzie się ona pojawiać jedynie na krótki czas, zminimalizuje się ryzyko tego, że na ścianach znajdą się nieestetyczne plamki.

Równie istotna jest temperatura. Gdy w pomieszczeniach wewnętrznych jest ona stale niższa niż 18 stopni Celsjusza, tworzy się w ten sposób idealne warunki do rozwoju grzybów.

Warto również zadbać o odpowiednie naświetlenie pomieszczenia. Grzyby tego nie lubią i uciekają do bardziej zacienionych miejsc. Oświetlenie może być zarówno naturalne, jak i sztuczne.

W przypadku elewacji należy okresowo sprawdzać szczelność dachów i rynien. Gdy pojawią się ich uszkodzenia, przy odpowiednio szybkiej reakcji można zapobiec zniszczeniu tynku przez grzyb, wykonując prace naprawcze.

Na grzyby szczególnie narażone są elewacje starszych, tj. kilkudziesięcioletnich budynków, które przy budowie nie zostały właściwe zakonserwowane.

Po ich naprawie i nałożeniu odpowiednich preparatów grzybobójczych mogą się one cieszyć znakomitym wyglądem przez wiele kolejnych lat. Wymaga to jednak ich dokładnego oczyszczenia i precyzyjnej aplikacji, najlepiej z nową farbą.

Więcej w kategorii Wydarzenia

Traditional street market and ice skating rink in Main Market Square in Katowice, Poland at Christmas time.

Muzyka elektroniczna w Katowicach – sprawdź, na co wybrać się w grudniu

Mogłoby się wydawać, że to Mysłowice z festiwalem OFF rządzą, jeśli chodzi o elektronikę na Śląsku. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych ciekawych imprez z muzyką elektroniczną w Katowicach. Sprawdźmy, co dzieje się tam w grudniu.