Dzielnica24.pl / Śródmieście / Rynek oczami psychologa

Rynek oczami psychologa

10 lipca 2012

O braku zwycięzcy w konkursie, wymaganiach i oczekiwaniach mieszkańców opowiedziała nam Profesor Krystyna Popiołek, psycholog społeczny, juror konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze centrum Katowic.

Przewodnik Dla Mieszkańców: Czym powinno charakteryzować się serce miasta?

Prof. Krystyna Popiołek: Człowiek powinien chcieć tam przyjść, zostać na dłużej, a potem jeszcze wrócić. Natomiast jeśli Państwo popatrzycie na te projekty, to one albo pozwalają wygodnie przejść przez to miejsce albo o coś się potknąć.  Serce miasta musi być miejscem, w którym chętnie będziemy się spotykać ze znajomymi w przyjaznym otoczeniu, gdzie będziemy mogli popatrzeć na innych ludzi, na to co robią. Myślę, że był to bardzo trudny konkurs, gdyż warunki były bardzo określone. Mało było stosunkowo pola do swobodnego poruszania się, ze względu na zabudowę. Tymczasem mieszkaniec ma prawo pytać: Co ja w tej przestrzeni będę miał? Co ten projekt mi oferuje? Jaka jest wartość dodana w stosunku do tego, co teraz jest?  W każdym z projektów czegoś zabrakło.

PDM: Czego zabrakło projektom?

KP:  Żaden  z tych projektów nie spełnił jakiś potrzeb. Czy tej przestrzeni nie można przygotować bardziej przyjaźnie dla projektującego, zmieniając niektóre obostrzenia. Proszę zauważyć, że wyróżniony projekt jest ułożony osiowo. Czy naprawdę najważniejszą rzeczą jest, aby była jakaś oś? Ja w to głęboko wątpię. Jako mieszkaniec, nie mam ochoty spacerować po osiowej „rurze”. Chciałabym, żeby ktoś stworzył mi miejsce, w którym ja się centralnie poczuję. Niech to będzie miejsce, przez które swobodnie będzie można przejść, a nie miejsce, w którym człowiek się non stop o coś potyka . Jest to trudna przestrzeń, nad którą warto się jeszcze raz pochylić.

PDM: Przeprowadzenie konkursu było konieczne?

KP: Konkurs trzeba potraktować, jako pewien etap dyskusji o rynku. My tez się zmieniamy. Gdyby ten konkurs został ogłoszony na początku lat 90. wszyscy chcieliby mieć na rynku sklepy; dużo sklepów. Teraz już widzimy szerzej, gdyż jesteśmy dojrzalszą społecznością miejską. Mamy wiele wysublimowanych potrzeb, bardziej czujemy, co to znaczy „miejskość”.

Rozmawiała Agnieszka Piekorz

Więcej w kategorii Śródmieście

wrc-fb_post-reklamowy

Wielkie Rodzinne Czytanie – wesoła zabawa w krainie książki

W najbliższą sobotę tj, 26 listopada Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ulicy Jordana zmieni się w oazę czytelnictwa oraz rodzinnej rozrywki za sprawą imprezy „Wielkie Rodzinne Czytanie”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wielka Liga”, miasto Katowice, Wydział Teologiczny i Partnerów.

:: „Dolina Bogów”