Dzielnica24.pl / migawki / Rozwód z adwokatem czy bez?

Rozwód z adwokatem czy bez?

27 czerwca 2018

Gdy została podjęta ostateczna decyzja o rozwodzie, należy wszcząć odpowiednie kroki, aby małżeństwo zakończyć na drodze prawnej. W tym celu konieczna jest rozprawa sądowa, podczas której następuje podział majątku oraz ustalane są kwestie dotyczące opieki nad dziećmi. Czy do tego potrzebny jest adwokat? W jakich sytuacjach przyda się jego pomoc?

Jprzegladanie-dokumentuak przebiega sprawa rozwodowa?

Aby rozpocząć postępowanie sądowe, jeden z małżonków musi wnieść pozew oraz wykazać całkowity rozpad pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej oraz emocjonalnej.

Co powinien zawierać pozew? Musi uwzględniać takie kwestie jak sprawowanie opieki rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, koszty utrzymania dzieci, podział majątku. W pozwie należy również zaznaczyć, czy rozwód ma być przeprowadzony z orzekaniem o winie, czy nie.

Ponadto, w poszczególnych sytuacjach, należy dołączyć dodatkowe wnioski, jak np. wniosek o eksmisję partnera lub żądanie zwrotu kosztów sądowych od przeciwnej strony. Ponadto należy pamiętać o przygotowaniu podstawowych dokumentów: odpisu aktu małżeństwa, odpisu aktów urodzenia dzieci, zaświadczenia o dochodach z pracy oraz innych odpisów, które mogą być istotne podczas rozprawy.

Wiele osób już na pierwszym etapie rozwodu szuka pomocy u adwokata pracującego w jednej z ze śląskich kancelarii: www.kancelariakrs.pl/zakres-uslug/, który pomaga m.in. od strony formalnej: w przygotowaniu dokumentów, dopełnieniu wszelkich formalności.

Rozwód bez orzekania o winie

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, małżonkowie rzadko decydują się na zatrudnienie adwokata. Wystarczy, że przedstawią w sądzie zgodny wniosek, aby ten nie orzekał, kto jest winny rozpadu małżeństwa.

Proces jest znacznie szybszy niż w przypadku, gdy jeden z małżonków chce udowodnić partnerowi całkowitą winę za rozpad pożycia, ma to jednak pewne konsekwencje. Przede wszystkim, koszty sądowe mogą wzrosnąć, ponieważ często konieczne okazuje się zatrudnienie rzeczoznawców, którzy oszacują wartość majątku. Koszty te wspólnie ponoszą małżonkowie.

W przypadku braku orzeczenia o winie można też wnioskować o przyznanie alimentów znacznie mniej zarabiającemu małżonkowi, jednak ich obowiązek płacenia ustaje, gdy upłynie 5 lat od rozwodu.

Rozwód z orzekaniem winy

Znacznie trudniejszy w przeprowadzeniu jest rozwód z orzekaniem o winie, podczas którego najczęściej każde z małżonków korzysta z pomocy adwokata.

Na początku należy zaznaczyć, że takie sprawy są o wiele dłuższe, prawnik może jednak przyśpieszyć ich postępowanie, m.in. dzięki przygotowaniu wszelkich formalności oraz złożeniu odpowiednich wniosków.

W tym wypadku wymagane jest udowodnienie winy małżonkowi, dlatego często konieczne jest wzywanie świadków, składanie raportów policyjnych czy obdukcji lekarskich.

Ponadto niewinny małżonek może zażądać od winnego płacenia alimentów niezależnie od swojej sytuacji finansowej. Natomiast strona uznana za winną, nie może żądać alimentów od niewinnej, nawet jeśli znajduje się w ubóstwie. W tej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa dopiero w momencie, gdy niewinny małżonek zawrze kolejny związek małżeński.

Kiedy zgłosić się do adwokata o pomoc w kwestiach rozwodowych? Gdy nie radzisz sobie z formalnościami lub gdy chcesz udowodnić małżonkowi winę rozpadu Waszego małżeństwa.

Więcej w kategorii migawki

1-3

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA DZIECIĄTKO Z NASZEGO OSIEDLA WITOSA.

W imieniu mamy Amelki zwracamy się o pomoc do wszystkich mieszkańców osiedla Witosa, dzielnicy Załęża oraz ludzi dobrej woli, którzy pragną wspomóc przelaniem złotówki dla dzielnej Amelki. Kochani – Uśmiech dziecka dla rodzica jest najważniejszy, a każdy z nas ma dzieci i pragnie szczęścia dla naszego maluszka. Wspomóżmy zbiórkę, tą jedną symboliczną złotówką, którą możemy […]