Dzielnica24.pl / Edukacja / „Rodzic swojego rodzica” – życie z chorym ma Alzheimera

„Rodzic swojego rodzica” – życie z chorym ma Alzheimera

12 grudnia 2014

alzheimerPrzychodzi w życiu taki czas, że ci, na których zawsze mogłeś polegać i w każdej chwili liczyć na ich pomoc, sami zaczynają potrzebować twojej pomocy. Lata lecą nieubłaganie, a rodzice siłą rzeczy stają się coraz starsi. Następuje w końcu chwila, w której role zupełnie się odwracają i od tego czasu to ty jesteś ich opiekunem i największą podporą. Opieka staje się jednak wyzwaniem, gdy dowiadujesz się, że osoba, którą kochasz, cierpi na nieuleczalną chorobę…

Choroba Alzheimera dotyka blisko 14 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 250 tysięcy kobiet i mężczyzn cierpi na tę chorobę. Szacuje się, że 2050 roku liczba ta podwoi się, co jest spowodowane silnie starzejącym się społeczeństwem w Europie. W odróżnieniu do reszty naszego kontynentu, ponad 90% chorych w Polsce przebywa w domu, a ich opiekunami jest zazwyczaj najbliższa rodzina. Nie jest to złe rozwiązanie (chory przebywa w swoim otoczeniu, wśród ludzi, których zna), jednak absorbuje ono niezwykle dużo czasu i pracy. Niestety, w naszym kraju domów pomocy społecznej dla osób z chorobą Alzheimera jest wciąż za mało w stosunku do zapotrzebowania jakie wykazuje nasze społeczeństwo. Jeden z takich domów zlokalizowany jest na śląsku – www.senior-residence.pl

Alzheimer – choroba całej rodziny

Kiedy słyszysz „Alzheimer”, automatycznie pojawiają się w twojej głowie najczarniejsze scenariusze. Możesz wręcz recytować regułki o starczym otępieniu i chorobach neurologicznych, objawiających się po 65 roku życia. Słowa „choroba nieuleczalna” jak echo pobrzmiewają za każdym razem, kiedy patrzysz na swoją mamę. Dobrze zdawałeś sobie sprawę, że nie zawsze będzie tak pełna energii, jak w czasach swojej młodości. Nie spodziewałeś się jednak, że jej jesień życia będzie jawić się w tak ciemnych barwach. Pamiętaj jednak, że choroba Alzheimera nie przekreśla wszystkiego. Jest wyzwaniem dla opiekuna i całej rodziny, ale nie wyrokiem, z którym nie można dyskutować.

Nie bój się prosić o pomoc

Pierwszym krokiem do pogodzenia się z tą trudną sytuacją jest zaakceptowanie diagnozy postawionej przez lekarza i przeczytanie kilku książek czy poradników dotyczących tej choroby. Warto również zapisać się do stowarzyszenia zrzeszającego ludzi zmagających się z takimi problemami. Wsparcie będzie w tej chwili wyjątkowo potrzebne. Nie tylko te z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Nie bój się poprosić bliskich i przyjaciół o pomoc. Alzheimer nie jest chorobą, której należy się wstydzić i izolować chorego od ludzi. Psychologowie doradzają wręcz by powiedzieć o tym jak największej ilości osób, choćby z tego prozaicznego powodu, że nie zawsze będziesz mógł być z mamą, wyjść z nią na spacer czy do sklepu – czasem przyda się pomoc z zewnątrz. Przyjmij każdą pomoc, którą ktoś ci ofiaruje, to uprości choć część spraw związanych z nową rolą w twoim życiu – byciem rodzicem swojego rodzica.

Więcej w kategorii Edukacja

zaprogramowania.comnaukaprogramowaniadladzieci

Co daje nauka programowania dla dzieci i młodzieży dla ich rozwoju?

Programowanie od jakiegoś czasu nie jest już tylko domeną informatycznych geniuszy i ludzi, którzy chcą poświęcić swoje życie wpisywaniu rzędów komend i tworząc gry i programy. Programowanie to teraźniejszość, która ma swoje odbicie w potrzebach całego rynku niezależnie od branży, jak i staje się pasją i ciekawym hobby.