Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Prawo autorskie w internecie – jak działa?

Prawo autorskie w internecie – jak działa?

28 marca 2019

Każdy z nas spotkał się z pojęciem prawa autorskiego. Jego istnienie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, gdy bierze się pod uwagę np. książki, filmy, utwory muzyczne. Jednak w sytuacji, gdy Internet, a wraz z nim dostęp do wiedzy, staje się narzędziem, wówczas granica własności się zaciera. Warto więc sprawdzić, jak działa prawo autorskie, zanim popełni się wykroczenie.

pisanie-na-laptopie

Prawa autorskie – co to?

Na początek warto wyjaśnić, co to są prawa autorskie. Należą one do szeroko pojętych praw własności intelektualnych. Prawa autorskie przysługują autorowi utworu (czasami innej uprawnionej osobie). Zgodnie z nimi może on decydować o tym, jak dzieło jest eksploatowane, a co najważniejsze – czerpać z niego korzyści finansowe.

Oczywiście najtrafniej wyjaśnia czym jest prawo autorskie ustawa, którą uchwalono w 1994 roku. To ona rozgranicza, co jest przedmiotem prawa autorskiego, a co nie podlega prawu autorskiemu. Dzięki temu wiadomo, gdzie szukać informacji, gdy coś wzbudza wątpliwość. W ustawie pojawia się również rozróżnienie na autorskie prawa osobiste oraz autorskie prawa majątkowe, a także regulowane są prawa pokrewne, zwłaszcza te odnoszące się do z wykonania, produkcji i dystrybucji utworów. Od 19 lipca 2018 r. odrębna ustawa normuje zasady działania organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz prawami pokrewnymi.

Oczywiście, jeśli zapisy ustawy i inne definicje nie są zrozumiale, to warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości prawo autorskie wyjaśni specjalista z Kancelarii Prawnej Informatica Legis, dzięki czemu uniknie się błędów.

Prawo autorskie w Polsce

Prawo autorskie obejmuje każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Nieważne jest, jaką ma postać, wartość, przeznaczenie. Co więcej, ochrona praw autorskich zaczyna się w momencie, gdy utwór powstanie. Ciekawe jest to, że dzieło to nawet nie musi zostać ukończone. Twórca w prawie autorskim jest więc od razu właścicielem dzieła. Takie autorskie prawa osobiste nigdy nie wygasają i są niezbywalne. Z kolei autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie. Kiedy wygasają prawa autorskie? To zależy od tego, czy twórca jest znany i jakiego rodzaju jest to dzieło.

Prawo autorskie a Internet

A jak to wszystko ma się do Internetu? Warto wiedzieć, że po upowszechnieniu w sieci utworu przez autora, każdy ma prawo korzystać z niego nieodpłatnie, ale na użytek osobisty, czyli np. wydrukować sobie przepis kulinarny. Jednak w sytuacji, gdy zostanie on dalej udostępniony lub co gorsza – będą z niego czerpane zyski, wówczas zostanie złamane prawo. Warto jednak wiedzieć, że zakres podmiotowy prywatnego użytku obejmuje nie tylko nas samych, ale i krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Inaczej jest tylko w przypadku gier i programów komputerowych. Korzystać z nich można tylko wtedy, gdy otrzyma się na nie licencję.

Tak więc można pobierać z sieci zamieszczone w niej utwory, np. piosenki, filmy, zdjęcia – nie stanowi to naruszenia prawa. Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku, gdy jest to robione na użytek własny. W sytuacji, gdy udostępnia się pobrane w taki sposób materiały, wówczas łamie się już prawo. Osoba, która się tego dopuszcza, naraża się na konieczność poniesienia odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Więcej w kategorii Wydarzenia

2

Dieta pudełkowa – jak to wygląda w praktyce?

Coraz częściej słyszysz o diecie pudełkowej i jej efektach, ale nie bardzo wiesz na czym to polega i jak zacząć? Właśnie dla Ciebie opisujemy cały proces, tak abyś dowiedział się ,,z czym to się je”, jak wybrać i na jakie efekty możesz liczyć. Fit catering – dla kogo? Można powiedzieć, że dla każdego, wszystko zależy […]