Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Poznaj odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

Poznaj odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

6 lutego 2019

Jeśli dopiero niedawno kupiłeś samochód, na pewno jest wiele rzeczy, których nie wiesz o ubezpieczeniu komunikacyjnym. A może wręcz przeciwnie, masz auto od lat, jednak nigdy nie interesowałeś się zagadnieniami dotyczącymi polis? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na różne pytania, które mogą Ci się przydać,
by kupować ubezpieczenie taniej i z lepszym zakresem ochrony.

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, nie poniesiesz konsekwencji

To tylko część prawdy. Mając OC, rzeczywiście nie poniesiesz odpowiedzialności cywilnej i nie będziesz musiał płacić za leczenie czy naprawę samochodu poszkodowanego z własnej kieszeni. Oczywiście o ile nie jechałeś pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień – wówczas będziesz musiał zwrócić pieniądze ubezpieczycielowi. W przypadku złamania prawa będziesz odpowiadać przed sądem. Za kolizję grozi Ci kara grzywny, a za wypadek nawet więzienie.

Każdy młody kierowca musi przejść przez okres wysokich opłat za OC

To nieprawda. Młodzi kierowcy rzeczywiście otrzymują mniej atrakcyjne cenowo oferty OC oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych, a to ze względu na krótką historię jazdy i inne czynniki. Istnieje jednak szereg sposób na uzyskanie dodatkowych zniżek, a w efekcie płacenia taniego OC już od pierwszego dnia. Poznaj je: https://kioskpolis.pl/jak-mozna-uniknac-zwyzki-dla-mlodych-w-ubezpieczeniu-oc/.

poznajodpowiedzinapytaniaoubezpieczeniakomunikacyjne2

Autocasco działa tylko wtedy, gdy do szkody dojdzie z Twojej winy

Nie tylko, ale również wtedy. Z ubezpieczenia AC możesz skorzystać jako poszkodowany, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie ma ważnej polisy OC. Autocasco przyda Ci się w przypadku kradzieży pojazdu lub jego części. Także jeśli auto dozna uszkodzeń w wyniku działania sił natury, np. pożaru lub powodzi, otrzymasz pieniądze.

By z NNW skorzystali wszyscy pasażerowie, powinni wykupić polisę

Na szczęście nie. NNW to dodatkowe ubezpieczenie, które chroni zarówno Ciebie, jak i osoby, które przewozisz. Jeśli doznacie urazu ciała lub rozstroju zdrowia w wyniku wypadku, ubezpieczyciel wypłaci Wam odszkodowanie wyliczone procentowo z rozległości urazu.

Warto opłacić składkę OC z góry

To prawda. Mimo iż rozbijanie kwoty OC na równe raty ułatwia wygospodarowanie pieniędzy z domowego budżetu, w efekcie zapłacisz więcej. Warto zatem zacisnąć pasa nieco wcześniej i przygotować pieniądze na dzień odnowienia polisy OC.

poznajodpowiedzinapytaniaoubezpieczeniakomunikacyjne1

Wszędzie – nie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie honorowane na terenie Unii Europejskiej oraz w państwach współpracujących. W innych będziesz potrzebował albo Zielonej Karty, którą wyrobisz u swojego ubezpieczyciela, albo ubezpieczenia granicznego, które zakupisz przed wjazdem do kraju. Z kolei dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne mają różny zakres terytorialny. Jeśli chcesz, by ochraniały Cię także za granicą, powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i rozszerzyć ochronę na czas wyjazdu.

To, jakim samochodem jeździsz, wpływa na wysokość ceny ubezpieczeń

To prawda. Zniżki wyliczane są m.in. z uwagi na dane dotyczące auta. Liczą się jego wiek, przebieg, wielkość silnika, model i marka. Im starsze auto, tym mniej zniżek otrzymasz. Warto wymienić samochód na model, który rzadko ulega awarii i raczej nie wdaje się w kolizje. Odpowiednie statystyki znajdziesz w internecie.

Więcej w kategorii Wydarzenia

2

Dieta pudełkowa – jak to wygląda w praktyce?

Coraz częściej słyszysz o diecie pudełkowej i jej efektach, ale nie bardzo wiesz na czym to polega i jak zacząć? Właśnie dla Ciebie opisujemy cały proces, tak abyś dowiedział się ,,z czym to się je”, jak wybrać i na jakie efekty możesz liczyć. Fit catering – dla kogo? Można powiedzieć, że dla każdego, wszystko zależy […]