Dzielnica24.pl / Edukacja / PIT przez internet – pytania i odpowiedzi

PIT przez internet – pytania i odpowiedzi

27 lutego 2015

pitChoć możliwość wysłania PIT-u przez Internet wcale nie jest nowością, to nadal wiele osób nie zdecydowało się na ten sposób dostarczenia swojego zeznania podatkowego do organu skarbowego. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest spora niewiedza na temat procederu złożenia PIT-u drogą elektroniczną. Oto kilka najpopularniejszych pytań, ukazujących wątpliwości Polaków co do e-PIT-ów oraz krótkie odpowiedzi, które mają na celu te wątpliwości rozwiać.

PIT przez Internet możemy składać już od 7 lat. Z roku na rok przybywa Polaków, którzy zdecydowali się na rozliczenie z fiskusem bez wychodzenia z domu. Nadal jednak w większości wolimy bardziej tradycyjne formy dostarczenia formularzy PIT, co z pewnością ma swoje korzenie w niewiedzy o procesie internetowego składania tych formularzy. Z czym najczęściej mają problemy podatnicy, którzy chcieli rozliczyć przez Internet?

Jaki PIT można złożyć przez Internet?

W zasadzie każdy. Przez Internet podatnik może wysłać szereg deklaracji, w tym oczywiście te najpopularniejsze takie jak PIT-36, PIT-37, czy PIT-38. Co więcej, od tego roku zobligowani do złożenia PIT-u w formie elektronicznej zostali płatnicy, którzy rozliczają się za więcej niż pięciu podatników. To dowód na to, że Urzędowi Skarbowemu zależy na pełnej komputeryzacji systemu dostarczania PIT-ów. Tylko czekać, aż obowiązek ten spłynie również na pozostałych Polaków.

Czy potrzebny jest specjalny podpis elektroniczny?

W żadnym wypadku. Podpis elektroniczny był potrzebny tylko na samym początku tworzenia się e-PIT-ów. Od 2010 roku podatnik, który chce rozliczyć się z fiskusem przez Internet, nie musi takiego podpisu posiadać. Weryfikacja podatnika odbywa się poprzez wpisanie kwoty zeszłorocznego podatku, stąd do wypełnienia elektronicznego formularza potrzebny będzie tylko stary PIT.

Jaki program należy posiadać?

PIT przez Internet można złożyć na dwa sposoby: poprzez interaktywne formularze lub za pomocą specjalnych programów do rozliczenia. Te drugie masowo dostępne są w Internecie (np. tutaj). W większości wypadków programy PIT są darmowe i bardzo łatwe w obsłudze. Cechuje je duża intuicyjność, przez co niemal każdy powinien poradzić sobie z ich obsługą. Najlepiej pobrać aktualne programy, przystosowane do najnowszych obowiązujących zasad w systemie podatkowym.

Czy można wysłać PIT mailem?

Nie ma takiej możliwości. PIT drogą elektroniczną może być dostarczony tylko poprzez wypełnienie interaktywnych formularzy lub za pomocą wspomnianych wcześniej programów do rozliczania. PIT wysłany mailem nie zostanie zaksięgowany przez US, co będzie jednoznaczne z niedostarczeniem zeznania w określonym czasie.

Jakie dane potrzebuję?

Aby złożyć PIT przez Internet należy przygotować sobie wszystkie podstawowe dane osobowe oraz kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu ubiegłorocznym. Oczywiście do prawidłowego wypełnienia PIT-u potrzebne będzie również wskazanie danych o zarobkach za rok poprzedni, kosztach ich uzyskania, potrąconych zaliczkach etc.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Więcej w kategorii Edukacja

39-afterweb-pozycjonowaniestron

Unikaj błędów w marketingu internetowym. SEO to prosta droga do zarabiania przez sieć!

Reklama w internecie rządzi się swoimi prawami. Bez specjalistycznej wiedzy oraz bez wsparcia odpowiednich narzędzi do analizy i kontroli ruchu będzie Ci ciężko przebić się przez konkurentów. Wciąż zauważalna większość przedsiębiorców decyduje się na budżetowe rozwiązanie i prowadzi samodzielnie swoją kampanię na pozycjonowanie stron internetowych czy Google Ads. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakich błędów musisz unikać, aby móc liczyć na wysokie pozycje i zarobki? Odpowiadamy na to pytanie w tym artykule!