Dzielnica24.pl / Kultura / Outsourcing płacowy – kiedy opłaca się zatrudnić firmę zewnętrzną?

Outsourcing płacowy – kiedy opłaca się zatrudnić firmę zewnętrzną?

14 września 2018

Outsourcing płacowy i kadrowy to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą poczynić oszczędności w swojej firmie. Daje dużo możliwości, a przy tym wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Na czym dokładnie polega i z jakimi kosztami się wiąże?

obsluga-kadrowa-i-outsourcingObsługa kadrowo-płacowa przez zewnętrzną firmę – na czym polega i jakie usługi obejmuje?

Obsługa kadrowo-płacowa w ramach outsourcingu dostępnego np. tutaj: http://isp-audyt.pl/uslugi-2/kadry-place/ to zlecenie zewnętrznej firmie wykonywanie wszystkich działań administracyjnych w imieniu przedsiębiorstwa. Firma outsourcingowa zajmuje się prowadzeniem kadr, kontaktem z pracownikami i ich obsługą, a także reprezentowaniem klienta przed takimi instytucjami, jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do szczegółowych zadań, wykonywanych przy usługach kadrowo-płacowych, należą:

– obliczanie wynagrodzeń pracowników,

– przygotowywanie listy płac,

– przygotowywanie deklaracji podatkowych,

– sporządzanie świadectw pracy, zaświadczeń o zarobkach oraz umów z pracownikami,

– ewidencja dni urlopowych,

– prowadzenie akt pracowników,

– doradztwo odnośnie prawa pracy, przepisów regulujących podatek dochodowy od osoby fizycznej i ubezpieczenia społeczne.

Pracodawca może liczyć na stałą obsługę kadrowo-płacową i terminowe przygotowywanie wszystkich potrzebnych dokumentów, a także inne usługi, wchodzące w skład wykupionego przez niego pakietu.

Jakie korzyści płyną z outsourcingu  kadr i płac?

Outsourcing kadr i płac przynosi firmie wiele korzyści. Do najważniejszych z nich z pewnością należy oszczędność przy oddelegowaniu zadań administracyjnych zewnętrznej firmie. Dzięki takim usługom, przedsiębiorstwo nie musi już utrzymywać stanowisk odpowiedzialnych za prowadzenie kadr oraz zadania związane z płacami. W o wiele niższej cenie ma dostęp do wielu specjalistów z tych dziedzin, którzy w każdej chwili mogą służyć poradą czy wykonać potrzebne zadanie.

Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość skupienia się zarządu oraz innych pracowników firmy wyłącznie na głównych zadaniach przedsiębiorstwa, związanych bezpośrednio z jego działalnością. Jest to duża oszczędność czasu i inwestycja w rozwój marki. Działania związane z prowadzeniem kadr są czasochłonne, a nie przekładają się bezpośrednio na zysk firmy, dlatego ich oddelegowanie jest dużą korzyścią.

Do oszczędności, jakie płyną ze skorzystania z usług kadrowo-płacowych firmy outsourcingowej, należy także brak konieczności zakupu profesjonalnych programów, przeznaczonych do prowadzenia ewidencji związanej z kadrami, płacami i księgowością. Wszystkimi zadaniami zajmuje się firma zewnętrzna, posiadająca własne oprogramowanie.

Cennik obsługi kadrowej i odpowiedzialność ciążąca na firmie outsourcingowej

Dla każdego przedsiębiorcy, pragnącego skorzystać z usług outsourcingu, znaczenie będzie miał cennik obsługi kadrowej i płacowej. Jest on zazwyczaj zależny od ilości pracowników zatrudnionych w danej firmie, jaka będzie obsługiwana przez firmę zewnętrzną, a także od wybranego pakietu usług.

Warto wspomnieć o odpowiedzialności, jaka ciąży na firmie outsourcingowej – to ona reprezentuje klienta przed US i ZUS, ale w razie jakichkolwiek niezgodności, odpowiedzialność ciąży nadal na właścicielach przedsiębiorstwa. Outsourcing ponosi konsekwencje wyłącznie względem swojego pracodawcy.

Więcej w kategorii Kultura

1

Restauracja w Tychach na przyjęcie – gdzie je urządzić?

Planujesz urodziny albo rocznicę? A może chcesz urządzić imprezę towarzyszącą chrzcinom lub komunii? W Tychach działa wiele punktów, gdzie można zaprosić gości na wyśmienite przyjęcie. Jak wybrać najlepszą restaurację?