Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Oświetlenie biura – sprawdź jak powinno wyglądać

Oświetlenie biura – sprawdź jak powinno wyglądać

31 maja 2017

W pracy, większość z nas spędza co najmniej 8 godzin dziennie- to bardzo dużo. Niestety nie zawsze zwracamy uwagę na takie aspekty jak prawidłowa postawa w trakcie pracy czy odpowiednie oświetlenie. Sprawdź jak poprawić swój komfort w biurze.

oswietlenie-biura

Biuro idealne? Czy to możliwe

Praca z natury kojarzy się raczej z czymś nieprzyjemnym. Natłok obowiązków, odpowiedzialność i wiele godzin spędzonych poza domem, raczej nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni komfort w trakcie pracy. Udowodniono, że pracownicy którzy czują się dobrze w swoich biurach chętniej przychodzą do pracy, są zdecydowanie bardziej efektywni i bardziej zadowoleni z życia. Duże międzynarodowe firmy takie jak na przykład Google, już dawno odkryły ten “sekret” i przystosowały swoje biura maksymalnie pod potrzeby pracowników. Dziś uchodzą one za jedne z najlepszych na świecie. Oczywiście nie każda firma musi wśród swoich pomieszczeń mieć pokój do drzemek czy bibliotekę – zacznijmy od podstaw. Niestety w wielu firmach nadal nie zwraca się uwagi na warunki pracy. Ergonomiczne fotele, regulowane biurka i właściwe oświetlenie nadal nie są standardem, a w końcu to do nich zależy często zdrowie pracowników. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie aspekty, ponieważ nawet drobiazgi, takie jak rodzaj żarówki potrafią bardzo wiele zmienić.

Oświetlenie biura – aspekty techniczne

W dobrze zaprojektowanym biurze, przede wszystkim w maksymalny sposób wykorzystuje się oświetlenie naturalne. Dobrze jest wybierać pomieszczenia z jak największą liczbą okien, tak żeby możliwie jak najwięcej korzystać z naturalnego światła. Jest to ważne zarówno dla naszych oczu jak i z ekologicznego punktu widzenia. Pod tym kątem dobrze jest postawić również na energooszczędne żarówki. Zwróćmy jednak uwagę na rodzaj światła jakie emitują oraz ich moc, często jest ono za słabe i zbyt chłodne przez co nasze oczy zdecydowanie szybciej się męczą.

Pod kątem technicznym, w trakcie aranżacji oświetlenie w biurze powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne parametry takie jak:

parametry użytkowe przede wszystkim stopień ochrony IP, waga, temperatura w biurze, poziom wilgotność otoczenia, żywotność oświetlenie i sposób montażu.

– parametry świetlne – w tym współczynnik oddawania barw Ra, temperatura barwowa, kąt rozsyłu światła(szczególnie ważny), strumień świetlny i skuteczność świetlna

– parametry elektryczne – są to moc, napięcie zasilania, współczynnik mocy (PF), nominalny prąd oraz klasa ochronności

Pamiętajmy, że w przypadku osób pracujących przez większość czasu przy komputerach, muszą być spełnione szczególne normy świetlne, wyrażane w luksach (lx). Zgodnie z zasadami blat biurka powinien być naświetlony, na poziomie 500 lx, przy czym reszta przestrzeni wokół nie powinna mieć natężenia większego niż 300 lx.

Oświetlenie dekoracyjne w biurze?

często oświetlenie biurowe kojarzy nam się z przemysłowymi halogenami, nudnymi lampkami i raczej nie postrzegamy go w kategoriach dekoracji. Co ciekawe na rynku dostępnych jest coraz więcej lamp, które nie tylko spełniają wszelkie wymogi techniczne ale również wizualnie prezentują się wręcz imponująco. Wiele z nich bardziej przypomina oświetlenie, które można znaleźć w naszych prywatnych domach niż typowo biurowe lampy. Warto mieć to na uwadzę urządzając biuro, ponieważ samym oświetleniem można nadać już fajnego charakteru takiemu pomieszczeniu.

Szukasz oświetlenia do biura? Sprawdź ofertę sklepu NoNameOffice lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Katowicach

Więcej w kategorii Wydarzenia

suknia-slubna

Jak wybrać idealną suknię ślubną i jak jej szukać?

Wybór sukni ślubnej to dla kobiet jeden z najważniejszych elementów ślubnych przygotowań. Pierwsza przymiarka idealnej sukni to także najbardziej wyczekiwana chwila, o której śni każda przyszła panna młoda. Sam wybór ślubnej kreacji nie jest jednak prosty, niełatwo znaleźć bowiem suknię, która będzie na nas wyglądała tak samo dobrze, jak na modelce.