Dzielnica24.pl / Janów - Nikiszowiec / Odpust u babci Anny

Odpust u babci Anny

22 lipca 2013

Odpust u babci Anny to święto rodziny, integrujące zarówno obecnych, jak i byłych mieszkańców dzielnicy, ale także jej sympatyków i turystów.

Odpust u babci Anny na nikiszu KatowiceV już edycja Odpustu u babci Anny odbędzie się 28 lipca 2013 r. na nikiszowieckim rynku. Jest to okazja do zaprezentowania i promocji zarówno tego niezwykłego zabytkowego osiedla, jak i dokonań jego mieszkańców oraz instytucji i organizacji na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Coraz większą popularnością cieszy się towarzyszący Odpustowi kiermasz rękodzieła. Od lat organizatorzy Odpustu starają się prezentować lokalne wyroby rękodzieła, ale także i sztukę autorstwa rodzimych artystów. Będzie zatem malarstwo, ceramika, koronki i wiele innych pięknych przedmiotów. Są też tacy, którzy słowem „sztuka” nazywają inną wizytówkę naszych nikiszowieckich imprez, czyli śląskie maszkety, kołocze. Tych też nie zabraknie i już od rana czynne będzie stoisko Piekarni Michalskich oraz tradycyjne budy odpustowe. Imprezie towarzyszyć będzie śląska kuchnia, reprezentowana przez Restaurację SITG oraz kuchnię rodziny Tomeckich.

W samym sercu rynku stanie tradycyjna karuzela „keciok”, obok niej dmuchane atrakcje dla dzieci. Na scenie od godz. 13:30 pojawią się goście, a wśród nich m.in. o godz. 15:00 spektakl „Serce Don Juana” Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. Po występach aktorzy teatru zapraszają na warsztaty bańkarskie, szczudlarskie i plastyczne. O godz. 16:00 zaprezentuje się Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek pod batutą Andrzeja Pisarzowskiego. Ok. godz. 17:00 wystąpi z towarzyszeniem zespołu dziecięcego Iroxana, a po niej przed godz. 19:00 Roberto Zucaro, który zaprezentuje w oryginalnym włoskim wydaniu przeboje muzyki włoskiej.

Dla ciekawych Nikiszowca i jego ciekawostek proponujemy dwa spacery z przewodnikiem – o godzinie 14:00 i 16:30. Poprowadzi je Ewelina Soska, a zbiórkę zaplanowano tradycyjnie przy wejściu do zakrystii kościoła.

Więcej w kategorii Janów - Nikiszowiec

Kobieta odświętna, czyli Ślązaczka w stroju ludowym

Wystawa trwa od 6 marca do 8 czerwca br. w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic.