Dzielnica24.pl / Bogucice / Największy w Europie kulturalny plac budowy

Największy w Europie kulturalny plac budowy

8 czerwca 2012

6 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

– Katowice stają się największym w Europie kulturalnym placem budowy. Jest to bez wątpienia osiągnięcie. W tym miejscu realizowane będą przedsięwzięcia  kulturalne o łącznej wartości ok. miliarda złotych. – powiedział Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Z mojego punktu widzenia jest to bardzo istotne, że są to Katowice – największa aglomeracja w Polsce, ale także należąca do największych w Europie. Skala tego przedsięwzięcia jest tu wyraźna, wysoka i – muszę powiedzieć – satysfakcjonująca – dodaje minister.

Pełne podziwu wydaje się być także tempo prac budowlanych.  
– Powinno się wprowadzić nowy parametr w określaniu regionów dużych prędkości kapitałowych – kapitał w stosunku do czasu. Śląsk potrafi ten kapitał zagospodarować – dodał  Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski.

Zanim pojawił się pomysł wybudowania nowej siedziby, trwały rozmowy dotyczące ewentualnej renowacji istniejącej już sali.
– Pamiętam, że na zebraniu Rady Artystycznej dwa lata temu, zażartowałem, żeby zamiast renowacji tej okropnej Sali, przeznaczyć te pieniądze na architekta, który narysuje nowy obiekt.  – wspomina Krzysztof Penderecki, kompozytor, przewodniczący Rady Programowej NOSPR.

Inwestycja pochłonie 265 mln zł. Obiekt inspirowany katowickim Nikiszowcem, ma być jednym z najnowocześniejszych w kraju.  Projekt zakłada budowę trzech budynków, w których znajdzie się m.in. sala kameralna, studio nagrań, pokoje gościnne, restauracja oraz sala dla dzieci.

Sercem kompleksu będzie nowoczesna sala koncertowa, która pomieści  1800 słuchaczy.  Na ponad 250 m2 estradzie będzie mogło wystąpić jednocześnie 120 muzyków i  100 chórzystów. Za akustykę obiektu odpowiada firma  Nagata Acoustic, której projekty zachwycają melomanów na całym świecie.  W dorobku japońskiej firmy znajduje się m.in  sala w Sapporo, Tokio, a już wkrótce – także w Paryżu.
– To dla muzyków budujemy obiekt. Jesteśmy w pełni świadomi tej niezwykłej odpowiedzialności. Chcemy, aby powstał tu projekt godny tego miejsca, stolicy muzyki  oraz muzyków.  Dla każdego architekta początek budowy, jest ukoronowaniem pracy – stwierdził Tomasz Konior, architekt nowej siedziby  NOSPR.

NOSPR powstaje w sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, na terenach po byłej kopalni Katowice.
 – Niezwykle rzadko się zdarza w rzeczywistości, nie tylko europejskiej, że w dużych miastach powstają nowe centra. Tu powstaje nie tylko nowe centrum Katowic, ale i Śląska, emanujące kulturą i wielkimi wydarzeniami – podsumował Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.

Symbolikę miejsca dostrzega również dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa.
– Dziś spełnia się sen orkiestry o tym, że to jest ich miejsce i tu jest ich przyszłość. Stoimy koło symbolu Katowic – Spodkiem. Na razie jest on zakotwiczony, ale myślę, że muzyka, która będzie tu rozbrzmiewać każdego wieczoru, będzie go unosić. Stoimy także w miejscu symbolicznym – na węglu. Tam gdzieś może jeszcze jest niewybrany węgiel, który jest bazą na której staną wszystkie obiekty, które będą służyć kulturze we wszystkich wymiarach – Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR

 Projektowi od początku kibicuje katowiczanka, minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.
– Jestem naprawdę szczęśliwa, że dzisiaj jestem tutaj ze wszystkimi przyjaciółmi, z którymi na różnych etapach projektu się spotykałam. Mam kilka tego typu projektów w Polsce, ale ten muszę powiedzieć –jest dla mnie szczególny – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister Rozwoju Regionalnego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia,  że na tym wsparcie ministerstwa się nie skończy.
– Chciałbym docenić przedsięwzięcia oraz aspiracje, które się wyraźnie ukształtowały , by doprowadzić do zwiększenia udziału Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na projekty także miękkie. Projekty te, w roku 2012, uzyskały ponad 40 proc. wzrost. Ilość  wniosków  w Katowicach i na Śląsku, które otrzymały dofinansowanie,  jest więcej niż imponująca. – dodaje minister Zdrojewski

Wielkie otwarcie w październiku 2013 roku . Wtedy też w repertuarze znajdzie się  IX Symfonia Ludwiga van Beethovena oraz muzyka najnowsza.

 

Agnieszka Piekorz

{obraz}

Więcej w kategorii Bogucice

6

Wypożycz rower w Strefie Kultury

W ostatnich dniach czerwca uruchomiono w Katowicach kolejną wypożyczalnię rowerów. Trzecia, po Dolinie Trzech Stawów i pl. Szewczyka, stacja została zlokalizowana przy parkingu między nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia a Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

:: Baseball dla dzieci

:: XXIV Dni Bogucic