Dzielnica24.pl / Inwestycje / Kwota wolna od podatku. Ile wynosi w Polsce?

Kwota wolna od podatku. Ile wynosi w Polsce?

5 marca 2019

3pit-podatkiKwota wolna od podatku to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów jeśli chodzi o sprawy finansowe Polaków. Wszyscy jednogłośnie uważają, że suma rocznych dochodów, za które nie trzeba płacić podatku Urzędowi Skarbowemu jest zbyt mała i w żaden sposób nie jest w stanie pomóc osobom, które zarabiają najmniej. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce?

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Jeszcze do niedawna, kwota wolna od podatku wynosiła zaledwie 3091 złotych. Była to kwota zdecydowanie mniejsza niż dwie pensje minimalne czy jedna średnia krajowa więc praktycznie nikt nie był w stanie osiągnąć rocznych dochodów mieszczących się poniżej tej wartości. Nawet jeśli było to realne to na pewno osoba taka nie była w stanie godnie żyć i zwrot nadpłaconego podatku niewiele by jej pomógł. Sytuacja taka miała miejsce aż do 2016 roku kiedy uznano, że kwota ta jest zdecydowanie zbyt mała i uznano, że w 2017 roku będzie ona wynosić 6600 złotych.

Obecnie, kwota całkowicie wolna od podatku wynosi 8000 złotych. Jeśli w ciągu roku zarobimy mniej, Urząd Skarbowy zwróci nam cały nadpłacony podatek. Wystarczy bowiem przekroczyć tę kwotę nawet o 1 złoty i już będziemy zobowiązani zapłacić podatek.

W jakim celu wprowadzono kwotę wolną od podatku?

Kwota wolna od podatku maza zadanie zabezpieczyć życie osób, które zarabiają najmniej. Ma im to zagwarantować szansę na prostsze życie i zagwarantować minimum socjalne, za które będą w stanie się utrzymać.

Co w przypadku, gdy zarabiamy więcej niż 8000 złotych rocznie?

Nie da się ukryć, że zarobienie 8 tysięcy złotych w skali roku nie jest niczym wyjątkowym. Wystarczą już 3 minimalne krajowe pensje, żeby znaleźć się w okolicach tego progu. Oznacza to więc, że jeśli ktoś pracuje na pełen etat w jakiejś firmie, może być pewny, że zdecydowanie przekroczy on wyznaczony przez polityków próg.

Ludzie, którzy w danym roku zarobili większe pieniądze mają możliwość zmniejszenia podatku za pomocą kwoty zmniejszającej podatek. Ma ona charakter dygresywny, co oznacza, że im większe dochody, tym mniej można sobie odliczyć. I tak, podatnik, który zarobi w danym roku od 8 do 13 tysięcy złotych, będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej od podatku zmniejszającej się z 8000 do 3091 złotych. Dochód w przedziale 13000 – 85528 złotych pozwala nam odliczyć od podatku 3091 złotych, a zarobki pomiędzy 85528, a 127000 gwarantują nam dodatkową kwotę zwrotu w zmiennej wysokości od 3091 złotych do 1 zł. Podatnicy, którzy zarobią więcej niż 127000 nie mają prawa do zwrotu podatku.

Dodatkowo, osoby, które zarabiają więcej niż 85528 złotych brutto muszą zapłacić również dodatkowy podatek w wysokości 32% od kwoty przekraczającej podaną wartość. Oznacza to, że jeśli ktoś w skali roku zarobił 90000 złotych, to od kwoty 4472 zł zapłaci dodatkowy podatek.

Jak wygląda kwota wolna od podatku w innych krajach?

W niektórych krajach jak np. Czechy i Holandia, pojęcie kwoty wolnej od podatku nie istnieje. Obywatele tych państw mają natomiast możliwość skorzystania z licznych ulg. W pozostałych krajach Unii Europejskiej kwota wolna od podatku jest większa niż w naszym kraju (pomijając nieliczne wyjątki) i tak np. obywatele Włoch czy Niemiec nie musza płacić podatku od zarobków wynoszących 20-30 tysięcy złotych.

Czy można rozliczyć podatek przez Internet?

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.

Więcej w kategorii Inwestycje