Dzielnica24.pl / Janów - Nikiszowiec / Kobieta odświętna, czyli Ślązaczka w stroju ludowym

Kobieta odświętna, czyli Ślązaczka w stroju ludowym

13 marca 2014

Wystawa trwa od 6 marca do 8 czerwca br. w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4, Katowice-NIKISZOWIEC).

Na wernisaż wstęp WOLNY

Kobieta odświętna wystawaStrojem ludowym określamy dzisiaj odzież, w którą ubierano się niegdyś na wsi na specjalne okazje. Jest to strój bogaty i ozdobny. Różni się od prostej odzieży noszonej dawniej na co dzień, do pracy. Strój odświętny przekazywał wiele informacji. Od razu można było bardzo dużo się dowiedzieć o osobie, która go nosiła. Krój i kolor podkreślał odmienność regionalną. Strój łączył ludzi, powodował, że czuli się członkami jednej społeczności. Zakładając go w dni świąteczne, podkreślano ważne momenty w życiu człowieka. Eksponowano nim więc również swoje bogactwo, ponieważ jego elementy były drogie. Stanowił pamiątkę rodzinną przekazywaną w spadku młodszym pokoleniom. Pozwalał odróżniać mężatki od panien, kawalerów od żonatych. Najwięcej zmian w wyglądzie stroju ludowego nastąpiło na przełomie XIX i XX w. Rozwijający się przemysł wpłynął na bardzo wiele dziedzin życia. Uproszczenie techniki wykonania i szeroka dostępność do materiałów, a także bogacenie się ludzi spowodowały zmiany w stroju ludowym. Polegały one przede wszystkim na upiększaniu go.

Na wystawie zaprezentowano jedynie stroje kobiece, ponieważ są one bardziej ozdobne, różnorodne i składają się z większej liczby elementów. Kiedy męski strój ludowy został zastąpiony przez zwykły garnitur, kobiety nadal kultywowały noszenie tradycyjnego stroju ludowego.

Na ekspozycji przedstawiono pełne zestawy kobiecego stroju bytomsko – rozbarskiego, cieszyńskiego i górali śląskich, oraz związane z nimi najbardziej charakterystyczne elementy, a także narzędzia, materiały i techniki niezbędne do ich powstania.

Wystawa czynna od 7 marca do 8 czerwca 2014 w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dziale Etnologii Miasta w Katowicach Nikiszowcu, ul. Rymarska 4.

Justyna Jarosz

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • 8.03.2014 r., godz. 12.00

świąteczne zwiedzanie wystawy z jej komisarzem

  • 28.03.2014 r., godz. 17.00

„Przystanek Nikiszowiec” – tematyka strojów kobiecych

  • 3.04.2014 r., godz. 17.00

„Ślązaczka w stroju ludowym” – wykład, prof. Barbara Bazielich

  • 26.04.2014 r., godz. 12.00

warsztaty malowania szlajfek śląskich – Teresa Ogłodek

  • 31.05.2014 r., godz. 12.00

pokaz robienia biżuterii filigranowej – rodzina Pieczonków

  • 7.06.2014 r., godz. 12.00

zwiedzanie wystawy z jej komisarzem

  • 07.03.2014 r. – 8.06.2014 r., terminy i godziny do uzgodnienia

lekcje muzealne dla grup dziecięcych: „Co Ślązaczka ma na głowie. Robimy galardę i purpurkę” – dzieci w wieku 6 – 9 lat; „O stroju prawie wszystko, czyli czym się różnimy” – dla dzieci w wieku 10 – 12 lat.

 

Informacje i zapisy grup zorganizowanych tel. 32 353 95 59 wewn. 4

Na warsztaty i lekcje muzealne koszt wstępu zgodny z cennikiem MHK.

Na pozostałe wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Więcej w kategorii Janów - Nikiszowiec

Orszak Trzech Króli

Już po raz trzeci ulicami Katowic przeszedł Orszak Trzech Króli. Tysiące osób kolędowało w barwnym pochodzie, a podczas przemarszu tradycyjnie zostały odegrane sceny z Ewangelii.

:: Odpust u babci Anny