Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Kettlebell – sprzęt do ćwiczeń

Kettlebell – sprzęt do ćwiczeń

12 grudnia 2017

Kettlebell to sprzęt do ćwiczeń nazywany również kettlami. Treningi z wykorzystaniem tego przyrządu nie tylko wzmacniają mięśnie, ale również modelują ciało, poprawiają wytrzymałość, koordynację ruchową oraz ogólną kondycję fizyczną. Specjaliści zalecają trening z kettlami, ponieważ wymusza on na osobie ćwiczącej stałe utrzymywanie równowagi i stabilizacji. Kettlebell mogą być wykorzystane do wzmocnienia praktycznie każdej części ciała.

 
shutterstock_281437418

Typy kettlebell

W sklepach sportowych można zakupić najróżniejsze rodzaje kettlebell. Różnią się one między sobą przede wszystkim uchwytem oraz kształtem kuli. Przy wyborze konkretnego modelu szczególną uwagę należy zwrócić na uchwyt, ponieważ odgrywa on bardzo ważną rolę w czasie treningu. To od uchwytu w największym stopniu zależy bezpieczeństwo oraz komfort ćwiczeń. Jest to bardzo ważne by w czasie treningu kettlebell nie wyśliznął się z rąk.

W większości przyrządy te są wykonane z żeliwa. Niektóre jednak posiadają dodatkową powłokę z gumy, której celem jest zabezpieczenie podłoża przed uszkodzeniem. Uchwyty niektórych modeli są chromowane, dzięki czemu nie wysuwają się ze spoconych dłoni nawet w czasie bardzo intensywnych ćwiczeń.

Nie warto kupować najtańszych modeli pozbawionych powłoki zabezpieczającej. Spełniają one, co prawda swoje zadanie jednak korzystanie z nich jest mniej bezpieczne.
 

Kettlebell – ciężar

Kettlebell mają różną wagę, dostępne są model ważące zarówno kilka jak i kilkanaście kilogramów. Rozpoczynając ćwiczenia z tym przyrządem warto wybrać stosunkowo lekkie ciężary. W przypadku kobiet rozsądnym ciężarem startowym jest dziesięć kilogramów. Natomiast w przypadku mężczyzn powinno się zaczynać od ciężaru dwunastu kilogramów. Należy jednak pamiętać, że wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnych możliwości.

Osoby chcące przeznaczyć na sprzęt do ćwiczeń większą ilość pieniędzy mogą się zastanowić nad zakupem zestawu startowego. Zestawy dla kobiet obejmują ciężary o wadze ośmiu, dwunastu i szesnastu kilogramów a dla mężczyzn od dwunastu do dwudziestu czterech kilogramów.

 

Kettlebell – najważniejsze zalety

Trening z wykorzystaniem kettlebell ma wiele zalet pod warunkiem, że jest regularnie powtarzany. Systematyczne ćwiczenia pozwalają:

  • poprawić gibkość;
  • poprawić motorykę oraz koordynację ruchową;
  • poprawić siłę i wytrzymałość ciała;
  • pozbyć się zbędnych kilogramów;
  • przeciwdziałać bólom okolicy pleców;
  • skorygować wady postawy.

 
 

Więcej w kategorii Wydarzenia

taxi-katowice

Taxi Rondo Katowice – szybko, tanio, komfortowo

Katowice jako centrum dwumilionowej aglomeracji i jeden z najważniejszych węzłów transportowych w Polsce codziennie są świadkiem migracji tysięcy osób. Niestety odwiedzający Katowice często spotykają się z problemami transportowymi różnego typu.