Dzielnica24.pl / Janów - Nikiszowiec / Jarmark na Nikiszu już po raz szósty

Jarmark na Nikiszu już po raz szósty

26 listopada 2013

7 i 8 grudnia zapraszamy na kolejny Jarmark na Nikiszu. To największa impreza promująca Nikiszowiec. Z roku na rok przyciąga tysiące zwiedzających i kilkudziesięciu wystawców, prezentujących rękodzieło, sztukę i rzemiosło lokalne.

Jarmark na NikiszowcuMimo tego ponadlokalnego rozgłosu Jarmark nadal jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, integrującym mieszkańców i promującym niezwykłe osiedle. Wydarzenie jest też okazją do zaprezentowania się instytucji i firm działających na terenie dzielnicy i w regionie.
W tym roku Jarmark towarzyszy rodzącemu się w sercu Nikiszowca Centrum Młodzieżowemu Zimbardo, prowadzonemu przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Jest też świętem postaw obywatelskich społeczności Nikiszowca i Janowa, już od kilku tygodni bowiem istnieje pierwsza w historii tego miejsca Rada Dzielnicy.


Co w tym roku na Jarmarku? Już od soboty 7 grudnia będzie można podziwiać wyroby rękodzieła, ręcznie robione ozdoby, biżuterię, malarstwo. Będzie można zjeść specjały śląskiej kuchni. Od południa czynne będą atrakcje dla dzieci, czyli wspaniała Karuzela Wiedeńska i Pociąg św. Mikołaja. Na godz. 17.00 zapraszamy do kościoła św. Anny na koncert muzyki klasycznej, a o godz. 18.00 w nikiszowieckim oddziale Muzeum Historii Katowic posłuchamy opowieści Mietka „Hajera” Bieńka pt. „Hajer do Putina list pisze”.

W niedzielę 8 grudnia tradycyjnie już od godz. 9.00 zapraszamy na ciasta Michalskich oraz kilkudziesięciu innych wystawców ze Śląska i nie tylko. Rzeźba, malarstwo, ceramika, koronki, ozdoby świąteczne, kuchnia śląska i wiele, wiele innych cudeniek. Od około godz. 14.00 rozpoczną się koncerty na scenie. Wśród wykonawców pojawią się m.in. zespoły dziecięce, Orkiestra Dęta Kopalni „Wieczorek”, Niekonwencjonalni, czyli młody rockowy desant z Drohiczyna, oraz The Chance, czyli trzy genialne kobiece głosy znane z ostatniej edycji X-Factor. Będzie jeszcze muzyczna niespodzianka. Na zakończenie – jeśli pogoda dopisze – odbędzie się pokaz fajerwerków.

Spragnionym uroków Nikiszowca proponujemy w niedzielne popołudnie dwie wycieczki z przewodnikiem. We współpracy ze Stowarzyszeniem Pyrlik Stalowy z okazji Jarmarku wydajemy specjalny numer gazety „Magiel – Niecodziennik Nikiszowiecki”, który tym razem będzie współredagowany przez młodzież z Centrum Zimbardo. Jarmarkowi towarzyszyć będzie akcja zbiórki krwi, realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej.

Więcej informacji dostępnych jest na Facebooku oraz stronie: www.nikiszowiec.pl.

Głównym organizatorem tegorocznego Jarmarku jest Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu, działające w ramach Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych – partnera Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, realizujących wspólnie projekt systemowy „Damy radę – program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”.

Jarmark jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

Więcej w kategorii Janów - Nikiszowiec

Kobieta odświętna, czyli Ślązaczka w stroju ludowym

Wystawa trwa od 6 marca do 8 czerwca br. w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic.

:: Odpust u babci Anny