Dzielnica24.pl / Edukacja / Jak zaplanować prace ogrodowe od pierwszych dni wiosny?

Jak zaplanować prace ogrodowe od pierwszych dni wiosny?

4 kwietnia 2018

Prace w ogrodzie zazwyczaj zaczynamy na początku kwietnia. Wiosna to ulubiona pora ogrodników. To właśnie wiosną przyroda budzi się do życia. Nic więc dziwnego że z ogromną ochotą rozpoczynamy prace ogrodowe, zakładając strój ogrodniczy. Oprócz wysiewania do skrzynek kwiatów ogrodowych ważna staje się dla nas także pielęgnacja trawnika. Aby trawnik nadal cieszył nasze oko przystępujemy zatem do jego wertykulacji.

Caucasian Florist at Work. Garden and Landscaping Theme.

Caucasian Florist at Work. Garden and Landscaping Theme.

Wiosenne prace w ogrodzie dają nam bardzo dużo satysfakcji. W końcu możemy obserwować przebudzenie się przyrody po długiej i monotonnej zimie, co dla tych którzy z wytchnieniem czekają na pierwsze promienie słońca jest prawdziwą gratką. Satysfakcja rośnie kiedy prace w ogrodzie wykonujemy samodzielnie.

Aby wszelkie prace przebiegały bezproblemowo warto samodzielnie przygotować harmonogram prac w ogrodzie. Harmonogram skomponowany samodzielnie pomoże ogrodnikowi rozłożyć w czasie wszystkie czynności, a także zaznaczyć najważniejsze z nich.

Wiosenne prace ogrodowe czas zacząć

Koniec marca i początek kwietnia to najlepszy czas na wysiew roślin do skrzynek. Po wysianiu do skrzynek rośliny należy ustawić w pomieszczeniu w temperaturze 15- 20 st. Wiosenne prace w ogrodzie to oprócz przygotowania rozsad także zdejmowanie osłon chroniących zimą byliny. Najlepiej jest zrobić to w pochmurny dzień by słońce nie przypaliło rosnących do tej pory w zacienieniu młodych liści. Słomę możemy przeznaczyć na kompost.

Na przełomie marca i kwietnia kiedy ziemia już w zdecydowanej części rozmarznie, możemy rozpocząć wysiew nasion. Możemy zacząć także rozmnażanie przez podział bylin. Od połowy kwietnia możemy śmiało zacząć również sadzenie bulw, cebul i karp roślin, które swoje kwitnienie rozpoczynają latem.

Strój ogrodniczy

Praca w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca zdecydowanie brudna ale jak satysfakcjonująca. To, że łatwo jest się pobrudzić podczas przygotowywania ogrodu na nadejście wiosny wcale nie oznacza, że nie można przy tym wyglądać elegancko.

Odpowiednio dobrany strój ogrodniczy ochroni ubranie przed zabrudzeniem a także umili pracę w ogrodzie. Kiedy jednak dojdzie do zabrudzenia ubrań, zwłaszcza tyczy się to najmłodszych ogrodników, ale nie tylko, najtrudniejszymi do usunięcia plamami są plamy z trawy. Na to by sobie z nimi poradzić mamy kilka dobrych sposobów, poczytacie o nich tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/plamy-z-trawy-najlepsze-sposoby-jak-usunac-plamy-z-trawy/

Wertykulacja trawnika – czyli odpowiednia pielęgnacja trawnika

Wertykulacja jest potrzebna zwłaszcza wtedy kiedy nadal chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem po zimie. Często bywa tak, że po zimie nie ma on już nic wspólnego z miękkim zielonym dywanem, a przypomina bardziej zarośnięte pastwisko, które pokryte jest obumarłymi częściami roślin.

Aby doprowadzić trawnik do idealnego wyglądu warto przeprowadzić wertykulacje. W jej trakcie tnie się darń na głębokość 5-15mm. Pielęgnacja trawnika przeprowadzona w ten sposób ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, mchu i ficu. Dzięki zabiegowi wertykulacji zapewniamy trawie lepszy dostęp do światła, wody i tlenu. Wertykulacja trawnika powinna więc obowiązkowo zostać wpisana w harmonogram prac ogrodowych. Więcej na temat pielęgnacji trawnika przeczytacie tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/trawnik-po-zimie-jak-zadbac-i-pielegnowac-trawnik-po-zimie/

Więcej w kategorii Edukacja

2020-01-salaszkolna

Jak można ustawić ławki szkolne w klasie?

Podkowa lub półkole Połączone ze sobą ławki ustawione w podkowę ułatwiają kontakt wzrokowy, zachęcają do dyskusji. Taki układ na równi angażuje każdego ucznia. Nie ma w nim również podziału na uczniów z „pierwszej” i „ostatniej” ławki. Koło Podobny układ jak powyżej, ale jeszcze mocniej stawia na równość i zachęca do rozmowy. Bliźniacze lub w literę […]