Dzielnica24.pl / Edukacja / Jak można ustawić ławki szkolne w klasie?

Jak można ustawić ławki szkolne w klasie?

4 lutego 2020

2020-01-salaszkolna

Podkowa lub półkole

Połączone ze sobą ławki ustawione w podkowę ułatwiają kontakt wzrokowy, zachęcają do dyskusji. Taki układ na równi angażuje każdego ucznia. Nie ma w nim również podziału na uczniów z „pierwszej” i „ostatniej” ławki.

Koło

Podobny układ jak powyżej, ale jeszcze mocniej stawia na równość i zachęca do rozmowy.

Bliźniacze lub w literę L

Połączenie dwóch ławek – jedna naprzeciwko drugiej lub tak, żeby dwie ławki utworzyły literę L to świetny układ dla pracy projektowej. W takim układzie tworzą się małe, zazwyczaj 4-6 osobowe grupy, które mogą wspólnie wygodnie pracować nad konkretnym zadaniem lub projektem.

Tradycyjne z małą zmianą

Nawet w tradycyjnym rzędzie podwójnych ławek za pomocą małej zmiany można uzyskać ciekawy efekt. Klasycznie dwójka uczniów siedzi obok siebie, ale wystarczy ich posadzić naprzeciwko, żeby uzyskać inny efekt. Taki układ sprzyja pracy w parach, szczególnie z udziałem laboratoryjnych eksperymentów lub zajęć z wykorzystaniem edukacyjnych przedmiotów.

Układ swobodny

Jeśli zajęcia opierają się przede wszystkim na kreatywnej pracy, twórczym, nieskrępowanym podejściu do zadania – można zastosować układ swobodny. Można w nim ułożyć ławki w dowolny sposób, pasujący nam do konkretnej sytuacji. Ławki nie muszą tworzyć żadnego symetrycznego układu.

W obecnych czasach korzystanie jedynie z tradycyjnego układu ławek szkolnych nie ma sensu. Wiemy, że samo ułożenie ich w inny sposób wpływa na to jak będą przebiegać zajęcia. Najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowy dobór układu do konkretnych zajęć.

Przedstawione powyżej informacje zostały opracowane przez polskiego producenta mebli szkolnych i przedszkolnych – firmę Supellex.