Dzielnica24.pl / Kultura / Jak ładnie oświetlić ogród wokół domu? Dobieramy odpowiednie lampy

Jak ładnie oświetlić ogród wokół domu? Dobieramy odpowiednie lampy

29 sierpnia 2016

Do oświetlenia ogrodu najczęściej wykorzystujemy artykuły przeznaczone do udekorowania wejścia, ewentualnie tarasu, ścieżek oraz podjazdów. Rzadziej z kolei decydujemy się na oświetlenie roślin ogrodowych czy elewacji. Jeżeli wobec tego zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich rozwiązań oświetleniowych, pamiętaj o tym, by wybrać te miejsca, w których chcesz zamontować lampy.

27808947315_16c11705e5_zLampy wiszące, kinkiety, lampy stojące – jest w czym przebierać

Dzisiaj producenci oferują szeroką gamę lamp przeznaczonych do ogrodu. W ich przypadku zastosowano – w przeciwieństwie do oświetlenia wewnętrznego – specjalne konstrukcje, dlatego też niekorzystne warunki pogodowe nie stanowią dla nich zagrożenia. W ofercie ma je wiele marek, dostępne są między innymi lampy Philips, które zachwycają swoim efektownym wzornictwem.

Jak już wspomnieliśmy, lampy należy dobrać odpowiednio do miejsca montażu – na elewację i przy tarasie najlepsze są kinkiety, z kolei do oświetlenia ganku sprawdzi się lampa wisząca lub plafon. Do podświetlenia ścieżek można wybrać lampy stojące w formie latarenek, natomiast na podjazd lampy montowane w podłożu. Do dyspozycji są również reflektory, które uruchamiają się przez czujnik ruchu – sprawdzą się przy oświetleniu podjazdu czy placu przed garażem.

Lampy solarne – czy to dobry wybór?

W sprzedaży można znaleźć również szeroką gamę lamp solarnych. Są to lampy, które nie wymagają podłączenia do sieci, ponieważ w ciągu dnia pobierają energię z promieniowania słonecznego, by po zmroku oddać ją w formie światła.

Lampy solarne stosowane są przede wszystkim w celach dekoracyjnych, ponieważ większość z nich nie daje jasnego światła. Jeżeli chce się uzyskać dekoracyjny rezultat, warto wobec tego umieścić je w kwietnikach, przy krzewach czy drzewach.

Więcej w kategorii Kultura

poznan3

Nie tylko muzycznie – propozycje niezwykłych wiosennych festiwali dla wszystkich

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a to oznacza inaugurację sezonu festiwalowego. Nie każdy odbywa się pod gołym niebem, ale słońce i coraz wyższe temperatury zdecydowanie sprzyjają wychodzeniu z domu i sprawdzaniu imprezowej oferty. Podpowiadamy, jakie festiwale warto zaliczyć w najbliższym czasie.