Dzielnica24.pl / Kultura / Jak długie granie w gry komputerowe wpływa na nasze zdrowie?

Jak długie granie w gry komputerowe wpływa na nasze zdrowie?

7 maja 2019

O tym jaki wpływ gry wideo wywierają na poszczególne aspekty naszego zdrowia.

grydladziewczynek

Gra komputerowa to rozrywka, o której słyszeli na pewno wszyscy. Zresztą trudno, żeby było inaczej, dzieci bardzo często spędzają czas w wirtualnym świecie i różnego rodzaju gry komputerowe można określić jako nieodłączną część tego świata. Zwłaszcza że można znaleźć gry dostosowane do różnych oczekiwań, mówienie o podziale na gry dla dziewczynek i dla chłopców to zbyt wielkie uproszczenie.

Gry komputerowe a wpływ na zdrowie

Gry komputerowe niewątpliwie niosą za sobą atrakcje, ale nie wolno zapominać też o wpływie na zdrowie. Być może myślisz sobie teraz, że chodzi o psucie się wzroku, ale psucie się wzroku to nie wszystko. Dobrym przykładem jest choćby uzależnienie od gier komputerowych. Uzależnienie to problem, który rozwija się bardzo niewinnie. Od czego wszystko się zaczyna? Na pewno jest ciekawość i zafascynowanie (a jak jest ciekawość i zafascynowanie, to zaczyna się spędzać wiele czasu przed komputerem).

Warto też podkreślić odpowiedzialność rodziców. Otóż może zdarzyć się tak, że rodzice niejako podświadomie pozwalają, aby dziecko spędzało wiele czasu przed komputerem. Z czego to wynika? Czasami trzeba mierzyć się z ogromnym zmęczeniem, a zmęczenie nigdy nie wpływa pozytywnie na zachowanie koncentracji.

Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie, czy dziecko jest uzależnione?

Uzależnienie może skutkować tym, że dziecko przestaje jeść, czy chodzić do szkoły. Nie wolno też zapominać o tym, że częste siedzenie przed komputerem ma wpływ na mięśnie (a dokładnie to na ich brak).

Co do uzależnionych dzieci, istotne znaczenie ma też reakcja po odizolowaniu od komputera. W przypadku uzależnienia odizolowanie będzie skutkować objawami abstynencyjnymi (należy przez to rozumieć np. agresję, rozdrażnienie czy bezsenność).

Skoro już mowa o agresji, warto podkreślić, że wśród różnego rodzaju gier są takie, które bazują na przemocy. Ktoś może powiedzieć, że gra polegająca na przemocy to nic strasznego, ale rzeczywistość przedstawia się w inny sposób. Jeżeli zabijanie ma miejsce w świecie wirtualnym, dziecko może posunąć się do tego samego w świecie rzeczywistym. W końcu, na czym polega nauka? Nauka zawsze wiąże się z obserwacją i wyciąganiem wniosków w związku z obserwacją.

Niewykluczone, że biorąc to wszystko pod uwagę, nasunął się wniosek, iż gry to zło. Rzeczywistość przedstawia się jednak w inny sposób, czego dowodem są różnego rodzaju gry edukacyjne. Naturalnie gry edukacyjne nie należą jednak do najbardziej popularnych wśród dzieci (jak wiadomo, to, co złe, wydaje się bardziej interesujące).

Więcej w kategorii Kultura

1

Restauracja w Tychach na przyjęcie – gdzie je urządzić?

Planujesz urodziny albo rocznicę? A może chcesz urządzić imprezę towarzyszącą chrzcinom lub komunii? W Tychach działa wiele punktów, gdzie można zaprosić gości na wyśmienite przyjęcie. Jak wybrać najlepszą restaurację?