Dzielnica24.pl / Inwestycje / Import pojazdów – akcyza za auto

Import pojazdów – akcyza za auto

13 września 2018

Import samochodów z zagranicy wymaga opłacenia dodatkowego podatku, zwanego akcyzą za auto. Na kim leży obowiązek spłaty, jak oblicza się akcyzę za samochód i czy można uniknąć tej dodatkowej opłaty?

import-pojazdow-akcyza-za-auto

 

Co musisz wiedzieć o akcyzie na samochody?

Akcyza na samochody to podatek pośredni – specjalna opłata, która ciąży na osobie kupującej i sprowadzającej pojazd z zagranicy. Jest wymagana przez przepisy prawa, a brak jej uiszczenia wiąże się z karami finansowymi i brakiem możliwości rejestracji pojazdu w Polsce.

Akcyzę za samochód (więcej o akcyzie: http://www.akcyza.com.pl) należy opłacić jak najszybciej – zgodnie z przepisami, ma się dwa tygodnie od sprowadzenia pojazdu na złożenie specjalnej deklaracji w urzędzie celno-skarbowym w swoim rejonie.

 

Jak obliczyć akcyzę za auto?

Wysokość podatku akcyzowego jest zależna od wartości pojazdu oraz pojemności jego silnika. Istnieją dwa progi podatkowe:

– 3,1% wartości pojazdu przy pojemności silnika do 2000 cm3,

– 18,6% wartości pojazdu przy pojemności silnika do 2000 cm3.

Do obliczenia akcyzy potrzebna więc będzie znajomość wartości samochodu oraz parametrów dotyczących pojemności jego silnika.

Deklaracja AKC-U/S – do czego jest potrzebna przy akcyzie za samochód?

Jak było wspomniane, do dwóch tygodni od sprowadzenia pojazdu należy złożyć w urzędzie celno-skarbowym w swoim rejonie specjalną deklarację. Jest to deklaracja AKC-U/S, poświadczająca nabycie i sprowadzenie pojazdu oraz umożliwiająca wyliczenie kwoty akcyzy za auto.

Deklaracja AKC-U/S wymaga wypełnienia danymi płatnika, szczegółowymi informacjami o zakupionym i sprowadzonym pojeździe oraz  obliczoną wysokością akcyzy od samochodu.

Należy wypełnić wszystkie pola dotyczące nabytego pojazdu; znajdują się w nich takie dane, jak:

– marka i model pojazdu,

– rok produkcji,

– numer VIN,

– moc silnika,

– pojemność silnika, kluczowa przy liczeniu wysokości akcyzy za samochód,

– przebieg,

– sposób napędu,

– stan techniczny.

Czy można zostać zwolnionym od akcyzy za samochód?

Istnieje możliwość zwolnienia od obowiązku opłaty akcyzy za samochód osobowy, jednak zdarza się to tylko w określonych przez przepisy, ściśle regulowanych przypadkach.

Dodatkowy podatek przy sprowadzeniu pojazdu nie musi zostać opłacony, gdy:

– auto zostaje przyprowadzone przez osobę fizyczną, która do tej pory tymczasowo przebywała na terenie innego kraju członkowskiego, a teraz wraca do Polski na stałe,

– pojazd zostaje przyprowadzony przez osobę zamieszkującą inny kraj członkowski, która zdecydowała się osiedlić w Polsce na stałe,

– pojazd zostaje przyprowadzony przez osobę zamieszkującą inny kraj, która ma możliwość pobytu stałego w Polsce ze względu na zawarcie związku małżeńskiego,

– pojazd zostaje przyprowadzony przez osobę, która otrzymała go w spadku na terenie innego kraju członkowskiego.

Akcyza za samochód w Warszawie – możesz liczyć na pomoc profesjonalistów

Akcyza za auto wiąże się z wieloma trudnościami i wymaga dobrej znajomości przepisów, a formalności z nią związane potrafią być czasochłonne. By oszczędzić czas, a przy tym mieć pewność, że wszystkie obowiązki względem prawa zostały dopełnione, warto zdecydować się na usługi firmy, specjalizującej się w formalnościach związanych z importem samochodów. Specjaliści od akcyzy za samochód w Warszawie lub innym dużym mieście mogą służyć profesjonalnym doradztwem, pomóc w wypełnianiu dokumentów oraz obliczyć wysokość należnego podatku.

Więcej w kategorii Inwestycje