Dzielnica24.pl / Edukacja / Ile zarabia się na Śląsku?

Ile zarabia się na Śląsku?

23 sierpnia 2016

Województwo śląskie jest regionem bardzo mocno rozwijającym się w ostatnich latach. Ile zarabiają mieszkańcy regionu? Co ma największy wpływ na wysokość wynagrodzenia? Na te i inne pytania odpowiedziało ponad 700 aktywnych zawodowo osób w badaniu organizowanym przez Regionalne Portale Pracy.

Fotolia_109988148_Subscription_Monthly_mmWybór kierunku studiów jest ważny
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wybór kierunku studiów ma ogromny wpływ na przyszłe zatrudnienie, a co za tym idzie – na wysokość wynagrodzenia. W województwie śląskim docenia się przede wszystkim osoby z wykształceniem ścisłym, które to zarabiają powyżej 4 000 zł netto miesięcznie. Aż 38% osób, którzy wybrali ścisłe kierunki studiów pracuje w wyuczonym przez siebie zawodzie, natomiast 27% ankietowanych podjęło pracę związaną z wybranym kierunkiem studiów/edukacji. Najwięcej, bo powyżej 6 000 zł zarabiają osoby na stanowiskach kierowniczych, pracownicy branży IT, programiści i bankierzy. Ponadto 22% mieszkańców Śląska – i jest to dobry wynik – otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1 501-2 000 zł netto. Powyżej 1 361 zł zarabia 15% ankietowanych, z czego aż 34% z nich posiada zaledwie średnie wykształcenie.

Okazało się, że w województwie śląskim mężczyźni o 23% częściej zajmują stanowiska kierownicze w stosunku do kobiet i otrzymują wyższe pensje. Analogicznie zbadaliśmy czynniki rzutujące na wysokość premii oraz podwyżek. Najwięcej osób (23%) otrzymuje podwyżkę raz w roku, niestety aż 41% respondentów nigdy jej nie otrzymało. Premii nie otrzymuje natomiast 38% mieszkańców Śląska. Największy wpływ na ich wysokość ma wykształcenie, doświadczenie, branża oraz osiągnięcia zawodowe – o szczegóły zapytaliśmy ekspertów – mówi Gabriela Pyjas, Content Manager Regionalnych Portali Pracy.

Wykształcenie czy doświadczenie?
Z badań wynika, że największy wpływ na wysokość pensji i rodzaj zatrudnienia ma przede wszystkim wykształcenie, jednak doświadczenie nie pozostaje bez znaczenia. Co jest więc ważniejsze?

Na przykład w branży finansowej liczy się przede wszystkim zasób tzw. kompetencji miękkich, czyli cech psychofizycznych i umiejętności społecznych. Nie do przecenienia są wrodzone lub wyniesione z domu zdolności pracy w zespole, dobrej komunikacji czy umiejętność osiągania kompromisu. Wykształcenie, czyli kompetencje twarde oznaczają natomiast, że pracownik posiadł potrzebną wiedzę i umiejętności, aby pracować na danym stanowisku. Dopiero połączenie cech interpersonalnych i wykształcenia sprawi, że pracodawca da pracownikowi szansę na rozwinięcie doświadczenia – odpowiada Michał Bartos, prezes Goldem Sp. z o. o, właściciel internetowego kantoru wymiany walut w ergokantor.pl.

Premie i dodatki

Wiele aktywnych zawodowo osób pobiera różnego rodzaju premie. Najwięcej ankietowanych – 31% deklaruje, że otrzymuje premię uznaniową. Dodatkowe pieniądze co miesiąc dostaje 23%, a aż 19% przyznaje, że zdarza się to przynajmniej raz na pół roku. Dodatkowo pracownicy różnych firm mogą korzystać ze służbowych telefonów komórkowych (20%), laptopów (16%) i karnetów na zajęcia sportowo-rekreacyjne (15%).

Badania wykazują również, że aż 33% ankietowanych mieszkańców województwa śląskiego ma negatywną opinię na temat swojego przełożonego. Ci, którzy cenią swoich szefów i szefowe, najczęściej za powód podają terminowe wypłaty, dobrą umowę o pracę, poczcie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju czy elastyczny czas pracy. Co ciekawe, wiele osób odpowiedziało, że swojego przełożonego lubi za uśmiech, poczcie humoru i miłą atmosferę w pracy.

Więcej informacji dotyczących zarobków w poszczególnych branżach oraz tego, kto otrzymuje samochód lub mieszkanie służbowe znajdziesz w bezpłatnym e-booku: „Raport: badanie zarobków mieszkańców Śląska w 2016 roku”.

zarobki mieszkańców śląsa 2016

Więcej w kategorii Edukacja

yui

Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę kupując?

Wybór odpowiedniego wózka jest bardzo ważny. Taki sprzęt powinien być nie tylko ładny, odporny na zabrudzenia i wytrzymały, ale ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo naszemu maluchowi. Jaki wybrać wózek dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?