Dzielnica24.pl / Inwestycje / Fotowoltaika – zacznij produkować własny prąd!

Fotowoltaika – zacznij produkować własny prąd!

19 października 2020

Chcesz obniżyć wysokie rachunki za energię elektryczną? Zależy ci na tym, aby chronić środowisko naturalne? Pomyśl o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. To nowoczesny sposób, aby zredukować koszty związane z korzystaniem z prądu elektrycznego, a przy tym przysłużyć się naturze.

panel-fotowoltaiczny-q-cells-q-peak-duo-g8-350w

Czym jest fotowoltaika?

Pod pojęciem fotowoltaiki znajduje się nauka zajmująca się przekształceniem energii promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Słońce jest jednym z odnawialnych źródeł energii, które każdego dnia dostarcza na Ziemię swoje promienie – są one źródłem bezpłatnej energii. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na wytwarzanie prądu na potrzeby własne. Sprzęt ten często montowany jest obecnie jako mikro instalacja na domach, lecz również może być wykorzystywany przez firmy, które dzięki fotowoltaice chcą zredukować swoje koszty. Uwaga! Instalacji fotowoltaicznych nie należy mylić z instalacjami solarnymi przeznaczonymi do podgrzewania wody użytkowej. Te drugie mają tylko jedno zastosowanie, podczas gdy fotowoltaika daje znacznie szersze możliwości wykorzystania jej potencjału.

Instalacja fotowoltaiczna – budowa

Na instalację fotowoltaiczną składa się szereg złączonych ze sobą elementów, które pozwalają na stworzenie bezobsługowego systemu produkującego prąd elektryczny. Najważniejszym elementem są panele fotowoltaiczne, na przykład popularny panel fotowoltaiczny 355W, który często wybierany jest do małych i średnich instalacji domowych. Panele zbudowane są z ogniw, które pobierają promieniowanie słoneczne i następnie przekazują je do dalszych elementów systemu. Z paneli energia przekazywana jest do falownika, czyli inwertera. Tam dochodzi do przemiany prądu stałego na zmienny, który może być wykorzystywany w celu zasilania urządzeń – lamp, AGD, RTV, ogrzewania elektrycznego. Dzięki temu nie trzeba pobierać prądu z sieci. Często zdarza się, że produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną przewyższa obecne zapotrzebowanie. W takim przypadku rozwiązaniem jest zamontowanie licznika dwukierunkowego i podpisanie umowy z zakładem energetycznym. Na tej podstawie można odsprzedawać prąd do sieci.

Jak założyć własną instalację fotowoltaiczną?

Założenie instalacji fotowoltaicznej nie jest obecnie drogie, a także nie jest skomplikowane. Takie usługi świadczą firmy specjalizujące się w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Na założenie instalacji fotowoltaicznej można otrzymać również dofinansowania z różnych programów – dzięki temu koszt wykonania systemu jest jeszcze niższy, a przez to jest on też bardziej opłacalny.

Więcej w kategorii Inwestycje