Dzielnica24.pl / Kultura / Festiwal Ars Cammeralis 2019

Festiwal Ars Cammeralis 2019

23 października 2019

Festiwal Ars Cameralis, odbywa się od ponad dwudziestu lat, zawsze w listopadzie. Jak mówią jego twórcy, stanowi prezentację najbardziej fascynujących zjawisk w sztuce. Jego gośćmi są zarówno wielkie, uznane gwiazdy, jak i te wschodzące. Raz w roku, w ramach Ars Cammeralis zadziwiają publiczność w wielu miastach województwa śląskiego. Coroczny festiwal to czas na spotkanie ze sztuką wobec której nie można pozostać obojętnym.

Co ma w sobie Ars Cammeralis, czego nie mają inne festiwale?

Festiwal Ars Cameralis na przestrzeni ponad dwudziestu lat istnienia stał się kulturalną wizytówką Górnego Śląska. Mimo długiej tradycji festiwale zachwycają swą nowatorską formułą, nośną formą przekazu i znakomity programem. Ars Cammeralis jest powszechnie uznawany za  jedno z najistotniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

Śląski artysta Wojciech Kucharczyk określił potencjał drzemiący w śląskiej sztuce jako wirujący czarny diament, który odbijając światło tworzy gamę kolorów. Twórcy festiwalu widzą region właśnie z takiej perspektywy, z której okazuje się, iż śląska ziemia jest niezwykle bogata i kolorowa.

Wyjątkowa w tym festiwalu jest jego interdyscyplinarność. Twórcy dbają, by w programie pojawiały się wszystkie formy wyrazu artystycznego, często splecione ze sobą w jeden fascynujący performance.

festiwalarscammeralis2019_2

Poprzednie festiwale Ars Cammeralis

Tegoroczna edycja to już XXVIII festiwal Ars Cameralis. Na kolejne festiwale składały się setki wydarzeń rozsianych po kilkunastu śląskich miastach. Gościem festiwalu w 1994 roku był Tadeusz Różewicz. Na Śląsk za sprawą festiwalu zaczęły przyjeżdżać gwiazdy muzyki alternatywnej takie jak The National, Lambchop czy Fleet Foxes. Na początku lat dwutysięcznych Ars Cameralis zaczął się zajmować sprawami designu. We współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych powstało wiele książek artystycznych, takich jak „Czytać: kochać – wybór wierszy” czy „Co robi łączniczka”. W 2009 roku w Katowicach swoje zdjęcia i litografie prezentował David Lynch, a w 2012 roku w Rondzie Sztuki prezentowane były grafiki Pabla Picassa.

festiwalarscammeralis2019_3

4 festiwale w jednym, czyli program XXVIII Ars Cammeralis 

W roku 2019 w programie znalazły się spotkania w ramach cyklu „Zderzenia Literackie”. Gośćmi będą m.in. Leszek Libera, Sława Lisiecka, Adonis, Hatif Janabi, Marek M. Dziekan, Jerzy Jarniewicz, Daniel Wyszogrodzki, Piotr Jemioło, Paulina Pidzik, Michael Krüger i Tomasz Różycki. Wypełnione będą nie tylko tekstami poetyckimi, ale i muzyką i performance.  Dla chętnych przygotowano warsztaty: „Pejzaż akustyczny — usłyszeć wołanie Ziemi” (warsztat dla dzieci), „Widmontologia — literatura jako forma rozmowy z duchami” (dla młodzieży) i „Literatura w wielkim mieście” (dla dorosłych).

Wydarzeniu będą towarzyszyły koncerty wykonawców takich jak: Dillon, Jessica Pratt, Laura Gibson, Zespół TRYP i Weyes Blood. „The Practice of Love” Jenny Hval  łączy muzykę, literaturę oraz ruch. 

Zaplanowano również wystawy Romana Cieślewicza i chantalpetit, Bartka Buczka, Moniki Grzymali oraz Damiena Deroubaix. Odbędzie się również pokaz filmowy BAFTA SHORTS 2019. 

Więcej w kategorii Kultura