Dzielnica24.pl / Kostuchna / Dożynki 2014

Dożynki 2014

7 września 2014

Katowiczanie to ludzie z wielkim sercem, przywiązaniem do swoich korzeni oraz uwielbiający dobrą zabawę w gronie bliskich. Dlatego katowickie Dożynki cieszą się niegasnącym powodzeniem i na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Także i w tym roku 7 września będziemy mogli uczestniczyć w dożynkowym korowodzie i Mszy św., a potem biesiadować przy muzyce Wilków czy zespołu Pod Budą.

DL_DOZ2014_CKKTym razem Dożynki odbędą się w Kostuchnie, która zanim została wcielona do Katowic, była osadą typowo wiejską. Jej nazwa pochodzi od leśnego rejonu pomiędzy wsiami Podlesie i Piotrowice, na terenie obfitującym w rudy żelaza. W rachunkach z dóbr pszczyńskich z lat 1740–41 można znaleźć pierwsze wzmianki o dostawie węgla „z Kotliska w pobliżu Tych w rewirze leśnym Kostuchna”.

Mieszkańcy Kostuchny coraz częściej znajdowali zatrudnienie w pobliskich kopalniach – Emanuelssegen (późniejszej Murcki) i Böer (późniejszej Boże Dary). W okresie międzywojennym zaczęły powstawać nowe zakłady przemysłowe, a w 1933 roku w Kostuchnie sławny polski wynalazca – Tadeusz Sendzimir – zbudował cynkownię stosującą pierwszą w świecie linię technologiczną ciągłego wyżarzania i cynkowania blach stalowych na skalę przemysłową, wykorzystującą tzw. proces Sendzimira. Mimo swoistego przeistoczenia Kostuchny w dzielnicę mieszkaniowo-przemysłową nie utraciła ona swojego podmiejskiego charakteru i wiejskiej atmosfery.
Tradycyjnie już świętowanie zostało podzielone na dwie części – oficjalną oraz artystyczną. Część oficjalną zakończy uroczysta Msza św. W artystycznej odsłonie Dożynek gwiazdami wieczoru będą zespoły Pod Budą oraz Wilki. To nie koniec atrakcji przewidzianych na Dożynkach. Wystąpi także regionalny zespół Podlesianki, będziemy mogli potańczyć i pośpiewać razem z zespołem Krywań i posłuchać Big Bandu pod dyrekcją Andrzeja Marko. Obchody święta płodów rolnych zakończy Apel Jasnogórski oraz pokaz sztucznych ogni.

Program uroczystości
część oficjalna
13:00 zbiórka korowodu dożynkowego
13:30 przemarsz korowodu dożynkowego ulicami Szarych Szeregów, Boya-Żeleńskiego i Migdałowców do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie
14:00 uroczysta Msza św.

część artystyczna
15:00 zespół regionalny Podlesianki
15:30 Krywań
17:00 Big Band pod dyrekcją Andrzeja Marko
18:00 Pod Budą
19:30 Wilki
21:00 Apel Jasnogórski
21:15 pokaz sztucznych ogni

Honorowy patronat Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka.

Więcej w kategorii Kostuchna

Aktywny senior

Ruszył program „Aktywny senior”. W Centrum Sportowym Bażantowo osoby po 60. roku życia mogą taniej zadbać o zdrowie i kondycję.