Dzielnica24.pl / Edukacja / Dla kogo opieka długoterminowa, gdzie szukać pielęgniarki do domowej opieki nad chorym na Śląsku?

Dla kogo opieka długoterminowa, gdzie szukać pielęgniarki do domowej opieki nad chorym na Śląsku?

23 marca 2018

Przewlekle chorzy pacjenci, którzy nie muszą być hospitalizowani, często potrzebują pomocy doświadczonych pielęgniarek w domu. Dlatego stworzono usługę opieki długoterminowej. Na czym to polega i dla kogo jest skierowane? Jakie placówki na Śląsku umożliwiają domowe wizyty pielęgniarek?
mezczyzna-mierzy-cisnienie

Kto może skorzystać z opieki długoterminowej?

Usługa opieki długoterminowej skierowana jest dla osób przewlekle chorych, które przebywają w domu i nie wymagają leczenia w ośrodkach stacjonarnych. Dotyczy to pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowotny potrzebują regularnej, wykwalifikowanej pomocy, której nie mogą zapewnić im rodzina ani najbliżsi. Co istotne, wiek w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, ponieważ prawo do opieki pielęgniarek może przysługiwać zarówno dzieciom, dorosłym, jak i osobom starszym.

Trzeba jednak wiedzieć, że opieką długoterminową nie mogą zostać objęci pacjenci chorzy psychicznie będący w ostrej fazie choroby – wtedy podlegają odrębnej pomocy psychiatrycznej. Pielęgniarka domowa może odmówić świadczenia usług w ramach opieki długoterminowej jeśli chory korzysta z hospicjum domowego lub innego zakładu, który zajmuje się tego typu wsparciem.

Jak skorzystać z opieki pielęgniarek w domu?

Aby móc skorzystać z opieki długoterminowej, należy najpierw zostać poddanym ocenie stanu zdrowia w skali Barthel (uzyskany wynik musi mieścić się w granicach 0-40 punktów). Co jest oceniane w tym teście? M.in. możliwość samodzielnego spożywania posiłków, przemieszczania się z łóżka na krzesło, utrzymywania higieny osobistej, korzystania z toalety czy ubierania się. Najniższą ilość punktów (0) uzyskuje osoba, która nie jest zdolna do wykonania tych czynności, a najwyższą (5, 10 lub 15 w danej kategorii) wykazująca sprawność w określonym zakresie.

W pierwszej kolejności trzeba jednak uzyskać skierowanie od lekarza wraz z dołączoną do niego kartą oceny. Następnie należy wybrać ośrodek, który zajmuje się tego typu świadczeniami, do którego należy przekazać wcześniej wymienione dokumenty. Podczas pierwszej wizyty pielęgniarka dokonuje oceny w skali Barthel oraz ustala z rodziną plan opieki.

Gdzie szukać opieki nad chorym na Śląsku?

Ośrodkami medycznymi świadczącymi usługi opieki długoterminowej na Śląsku są znane przychodnie, takie jak Centrum Medyczne Sante Clinic w Sosnowcu (www.sante-cm.pl/pielegniarska_opieka_dlugoterminowa), AGA-MED w Jaworznie, Zakład Opieki Zdrowotnej „ALLMED” w Piekarach Śląskich, Poradnia Pomocy Paliatywnej w Dąbrowie Górniczej czy Archidiecezjalny Dom Hospicyjny w Katowicach.

Pełną listę zakładów oferujących takie usługi można znaleźć w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta tworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak przebiega wizyta pielęgniarek domowych?

Na końcu warto wiedzieć, jak przebiega wizyta pielęgniarek domowych. Podczas pierwszego spotkania ustalany jest z rodziną pacjenta szczegółowy plan pomocy choremu – określany jest zakres czynności pielęgnacyjnych oraz higienicznych. Wizyty odbywają się nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu, lecz wyłącznie w dni robocze między godz. 8:00 a 20:00. Wyjątkiem są przypadki, gdy chory wymaga np. dożylnego lub domięśniowego podania leku.

Po każdej wizycie pacjent, jego opiekun lub rodzina muszą wykonać podpis w Karcie wizyt pielęgniarki opieki długoterminowej domowej poświadczający, że wizyta się odbyła. Na końcu należy podkreślić, że pielęgniarka nie świadczy tzw. usług społecznych, czyli np. nie jest zobligowana do wykonania zakupów spożywczych choremu.

Więcej w kategorii Edukacja

cotojestimplantologiastomatologicznaigdziejawykonac

Co to jest Implantologia stomatologiczna i gdzie ją wykonać?

Stomatologia to dział medycyny, który obejmuje wszystkie zabiegi związane z leczeniem, a także poprawą estetyki zębów. Implantologia jest stosunkowo nową dziedziną stomatologii. Wyodrębniła się jako osobny dział zajmujący się wszczepianiem implantów zębowych w jamę ustną. Obok “starszej” protetyki, stanowi najpopularniejszą metodę uzupełniania braków w uzębieniu.