Dzielnica24.pl / Edukacja / Czym różnią się profesje radcy prawnego i adwokata?

Czym różnią się profesje radcy prawnego i adwokata?

11 lipca 2018

nauczycielkaWprawdzie radca prawny i adwokat różnią się pomiędzy sobą nazewnictwem, to jednak warto wskazać, że są oni w stanie zapewnić swoim klientom pomoc prawną w praktycznie tym samym zakresie.

Radca prawny i adwokat często postrzegani są jako osobne profesje. Najczęściej radcę prawnego kojarzy się z osobą, która specjalizuje się w udzielaniu prac prawnych, czyli doradza osobom potrzebującym rozwiązania różnych spraw w dziedzinie prawa.

Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka interpretacja zawodu radcy prawnego jest już nieaktualna. Wskutek wprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat przepisów radca prawny ma niemalże taki sam zakres uprawnień jak adwokat.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to stosunkowo młody zawód prawniczy, który pojawił się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Radcy prawni zajmowali się wtedy obsługą prawną przedsiębiorstw państwowych. W związku z tym obszar działalności radcy prawnego nie pokrywał się z tym dla adwokata. Jako że radcowie nie mogli wykonywać zawodu poza przedsiębiorstwem, które ich zatrudniało, nie należeli też do grupy tak zwanych wolnych zawodów.

Jednak na przestrzeni lat zawód radcy prawnego uległ znacznym przekształceniom, co zbliżyło go do profesji adwokata. Radca prawny, który początkowo skupiał się tylko na sprawach administracyjnych oraz handlowych, uzyskał uprawnienia do reprezentowania klientów w wielu innych sprawach.

W jakichś sprawach może pomóc radca prawny?

Obecnie radcowie prawni, podobnie jak adwokaci, mogą oferować usługi zarówno osobom fizycznym, jak również klientom biznesowym – przedsiębiorstwom. Przez długi czas pomoc ta była jednak ograniczona, ponieważ radcowie prawni nie mogli występować w sprawach rodzinnych, karnych oraz karnoskarbowych. Te dziedziny prawa nadal przynależały tylko adwokatom.

Jednak od 2007 roku radcowie prawni uzyskali także możliwość obsługi klientów w dziedzinie spraw rodzinnych, na przykład w sprawach dotyczących rozwodów czy alimentów. Od 2015 roku z kolei radcowie prawni mają także możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesach karnych – karnych oraz karnoskarbowych. Jest jednak małe zastrzeżenie, ponieważ obrońcą może być wtedy tylko ten radca prawny, który nie pozostaje w stosunku pracy ze swoim klientem.

Dzisiaj większość kancelarii prawnych, na przykład Kancelaria Prawna Maj & Cieślak z Warszawy, oferuje pełen zakres usług – od prawa gospodarczego czy prawa pracy aż do prawa rodzinnego. Z ofertą można zapoznać się na stronie: https://kancelariamc.pl/.

Warto także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do adwokatów radcowie prawni mogą być zatrudnieni na umowie o pracę. Radca prawny może zatem znaleźć zatrudnienie w firmie, która potrzebuje fachowych usług prawnych.

Kiedy iść do radcy prawnego, a kiedy do adwokata?

Obecnie zarówno zawód radcy prawnego, jak również zawód adwokata są do siebie bardzo podobne. Z punktu widzenia zwykłego klienta poszukującego dla siebie pomocy prawnej jest obojętne, do kogo się uda.

Radca prawny, podobnie jak adwokat, może udzielać klientowi porad prawnych, może przygotowywać dla niego różnego rodzaju dokumentację, a także może reprezentować go jako obrońca czy pełnomocnik przed sądami oraz urzędami, z wyjątkiem spraw karnych i karnoskarbowych, gdy pozostaje z klientem w stosunku pracy.

Zatem nie ma dużej różnicy w tym, do kogo się udamy. Powinniśmy jednak sprawdzić zakres usług oferowanych przez radcę prawnego i adwokata, aby trafić na takiego specjalistę, który będzie w stanie pomóc nam kompleksowo, szybko, sprawne oraz w przystępnej cenie.

Adresy kancelarii radców prawnych oraz kancelarii adwokackich można znaleźć już teraz on-line.

Więcej w kategorii Edukacja

zaprogramowania.comnaukaprogramowaniadladzieci

Co daje nauka programowania dla dzieci i młodzieży dla ich rozwoju?

Programowanie od jakiegoś czasu nie jest już tylko domeną informatycznych geniuszy i ludzi, którzy chcą poświęcić swoje życie wpisywaniu rzędów komend i tworząc gry i programy. Programowanie to teraźniejszość, która ma swoje odbicie w potrzebach całego rynku niezależnie od branży, jak i staje się pasją i ciekawym hobby.