Dzielnica24.pl / Sport / Co powinieneś wiedzieć o wyścigach psów

Co powinieneś wiedzieć o wyścigach psów

18 czerwca 2014

dograceDyscyplin sportowych ze zwierzętami w roli głównej jest wiele, spośród nich najpopularniejsze pozostają wyścigi konne. Mniej znane są wyścigi psów. Na jakich zasadach się odbywają i jakie psy biorą w nich udział?

Różne oblicza wyścigów psów

Wyścigi psów określane są pod wspólną nazwą coursingu. Najpopularniejszą ich odmianą jest rywalizacja pary chartów tej samej rasy, w której każdy pies jest oceniany oddzielnie i otrzymuje punkty. Ich liczba przesądza o wygranej jednego z chartów. Coursing to również wyścigi, w których zwierzęta ścigają się w naturalnych warunkach, w pogodni za atrapą ofiary, która jest ciągnięta za sznurek po ziemi. Na ogół uczestniczyć w nich mogą wszystkie rodowodowe rasy psów, choć wyścigi chartów są pod tym względem najbardziej spektakularne z uwagi na możliwe do rozwinięcia przez te zwierzęta prędkości.

Psy biorące udział w gonitwie muszą być odpowiednio do tego przygotowane. Najczęściej mają specjalne czapraki lub obroże w różnych kolorach oraz kagańce, aby nie doszło do pogryzienia jednego z psów przez innego również uczestniczącego w zawodach. Kaganiec jest też niezbędny do tego, aby złapana atrapa ofiary nie została rozszarpana na strzępy. Psy startują nie z boksów, jak to ma miejsce na wyścigach konnych, ale wypuszczane są przez właściciela. W rywalizacji biorą udział włącznie psy z licencją coursingową. Pies musi mieć co najmniej półtora roku. Do zawodów dopuszczane są młodsze, 15-miesięczne psy rasy chart włoski lub whippet.

Podłoże przygotowane do biegów z udziałem do psów powinno być wyrównane. Może to być piaszczysty lub trawiasty teren z naturalnymi przeszkodami, ale pozbawiony kamieni.

Ocena psów

Nie tylko prędkość w wyścigu jest oceniana przez sędziów, zwłaszcza jeśli chodzi o wyścigi par chartów. Również ich wytrzymałość, zręczność, zaciętość i inteligencja są przedmiotem oceny. Psy oceniane są w skali od 1 do 20 punktów. Charty odbywają po dwa biegi w parze, a następnie podlegają ocenie.Wyścigi psów to nie tylko rywalizacja zwierząt, ale świetna zabawa dla nich i dla widzów. Psy rozwijają instynkt łowiecki i mogą spożytkować siły. Wiele z nich ma naturalne predyspozycje do biegania, a w warunkach hodowli domowej nie mogą ich rozwijać. Dla widzów wyścigi psów mogą być źródłem zarobku, nawet jeśli tylko kibicują. Można bowiem obstawiać wyniki gonitw w poświęconych temu serwisach, czego przykładem jest strona totolotek.pl.

Więcej w kategorii Sport

siatkowka

Mecz Gwiazd Siatkówki

Fundacja Aleja Gwiazd Siatkówki przy współpracy z Miastem Katowice oraz przy udziale Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przygotowała wyjątkowe wydarzenie siatkarskie w 2016r. – MECZ POLSKA – RESZTA ŚWIATA czyli Mecz Drużyny Gwiazd Światowej Siatkówki z Drużyną Gwiazd Polskiej Siatkówki.

:: Graj w baseball!