Dzielnica24.pl / Edukacja / Ciekawe e-metody nauki języków obcych

Ciekawe e-metody nauki języków obcych

23 sierpnia 2016

Do korzystania z nich potrzebujemy łącza internetowego

1Będąc online możemy uczyć się przez telefon, tablet, jak i komputer. W dowolnym czasie możemy skorzystać z lekcji trwającej zaledwie kilka minut, jak i zestawu ćwiczeń, które maja na celu utrwalenie wiadomości. Ta formuła nauki pozwala uczyć się w małych dawkach, a często osiągając podobne efekty co zakuwanie przez godzinę, czy nawet więcej w ciągu dnia. Jest to propozycja dla osób umiejętnie wykorzystujących każdą wolną chwilę czasu i niedyspozycyjnych, nie mogących pozwolić sobie na godzinne zajęcia językowe w ciągu dnia. Różnorodność aplikacji mobilnych umożliwia dopasowanie poziomu wiedzy, tematyki lekcji, jak również wyglądu aplikacji. Wiele z aplikacji oferuje nam naukę słówek  gramatyki w formie zabaw słownych, quizów, gier zręcznościowych i logicznych, czy rebusów.

Współzawodnictwo jak i rywalizacja są wskazane w nauce

bowiem mobilizując do nauki jak i skłaniają do podejmowania wyzwań. By zapewnić sobie społeczność skupiająca osoby skupione na tych samych zagadnieniach warto jest dołączyć do forów, grupy dyskusyjnych czy społeczności wokół blogów, aplikacji edukacyjnych. Poprzez rozmowy, wpisy możemy się wspierać wzajemnie, dzielić wiedzą, sposobami na naukę, pomocami, czy też doświadczeniem. To też okazja do użycia języka obcego, poznania wielu fantastycznych znajomych, z którymi możemy rywalizować w nauce, jak i wzajemnie ćwiczyć język obcy. Jedną z aplikacji mobilnych do nauki języka opartej na społeczności użytkowników internetowych jest Busuu.

Prócz znajomych i gotowych aplikacji mamy dostęp także do innowacyjnej metody nauki poprzez korepetycje. Od lat znane są korepetycje stacjonarne, obecnie przeniesiono je na grunt wirtualnej edukacji. Dzięki Skype lekcje te są atrakcyjne, wartościowe, komfortowe i w dodatku tanie. To obecnie najbardziej optymalna metoda dla każdego. Dzięki różnorodności są odpowiednim sposobem na naukę zarówno dla poszukujących pomocy w nadrobieniu zaległości, wszczęciu nauki kolejnego języka, jak i szukających rozszerzenia dla lekcji szkolnych. Preply jest platformą pomagającą w znalezieniu stosownej oferty korepetycji. W portalu bazę danych wypełniają profile korepetytorów zdalnych, jak i stacjonarnych, co za tym idzie możemy uczyć się z preply.com online, jak tez tradycyjnie odbywając spotkania z lektorem języka obcego. Szeregiem zalet wyróżniają się korepetycje przez skype.com jak i konwersacje z native speakerami, które są kolejną z oryginalnych, a skutecznych metod nauki. W Preply można skorzystać z pojedynczych i jednorazowych spotkań z native speakerem, jak i wybrać cykliczne spotkania doskonalące swobodę wypowiedzi, słownictwo, wiedzę o języku potocznym, kulturze itd. Główną przewagę konwersacje z Preply zyskują poprzez dostępność i obszerny wybór. Jeśli uczymy się angielskiego zwykle nie jest trudno w okolicy, nawet w niewielkim miasteczku znaleźć native speakera jeżyka angielskiego, jednak kiedy poszukujemy native speakera języka węgierskiego, fińskiego, czy portugalskiego możemy napotkać na brak ofert. W Preply tego problemu nie ma, bowiem portal skupia tysiące ofert z całego świata, zatem zawsze znajdziemy co najmniej jedną ofertę online. Nie musząc daleko szukać, wyjeżdżać z kraju, jak i wychodzić z domu możemy szlifować język gwarantując sobie kontakt z żywym językiem. Podobnymi zaletami cechują się korepetycje przez internet. Również mamy duży wybór lektorów wielu języków. Dzięki profilom ofertowym i zamieszczonym w nich opiniom możemy lepiej dopasować nauczyciela do osobistych potrzeb.

E-korepetycje to nie jedyne metody nauki języków

Warto wymienić w tym zestawieniu także kanały Youtube oraz najróżniejsze filmy edukacyjne, podcasty i nie tylko. Po pierwsze mając dostęp do YT możemy w pełni legalnie skorzystać z wykładów i zajęć prowadzonych w formie lekcji skompilowanych jako kurs. Dowolnie odtwarzając lekcję w YT możemy poznawać słownictwo i gramatykę, najczęściej poprzez przykłady w formie scenek sytuacyjnych, czasem rozrysowanych wykresów, mapy myśli itp. W zależności jaki kurs wybierzemy nauczymy się mniej lub więcej w ciekawej formie. Zaletą tej metody jest możliwość wracania do materiałów, odsłuchiwania w częściach poszczególnych lekcji, jak również bezpłatny dostęp i różnorodność. Możemy bowiem uczyć się angielskiego po francusku, jak i po polsku, a także japońskiego po angielsku itd. Poza YT liczne podcasty, seriale do nauki języka dostępne są na stronach BBC. Są one tak przygotowane, by uczyły nas słówek i gramatyki jednocześnie poprzez tendencyjne scenki z życia, czasem wzbogacone omówieniem i zestawem ćwiczeń praktycznych.

Prócz filmów stricte edukacyjnych wspomóc swój proces nauki warto nauką poprzez rozrywkę w postaci filmów. To propozycja również dla początkujących. Korzystając z telewizji internetowej, jak i portalu takich jak TED.com możemy oglądać zarówno programy naukowe, rozrywkowe, seriale i bajki, jak też filmy fabularne. Dopasowując interesującą fabułę, poziom wiedzy i trudności możemy spróbować zrozumieć dialogi filmowe poprzez kontekst, obraz jak i napisy czy to transkrypcję z oryginału, czy wsparcie tłumaczeniem polskim.

Dość interesującą metodą e-nauki języka jest otoczenie się językiem obcym dzięki dostępności mediów zagranicznych w internecie. Słuchając radia, czytając zagraniczne portale informacyjne, blogi obcojęzyczne możemy maksymalizować kontakt z językiem i jego naturalne przyswajanie. Zanurzyć się w języku możemy zupełnie za darmo, co stanowi dodatkowy plus tej metody. Idealnym uzupełnieniem zanurzenia online jest aktywność na forum międzynarodowym w postaci komentarzy i dyskusji na zagranicznych portalach, FP, czy grupach dyskusyjnych. Wiele osób zgłębia swoje hobby w języku obcym, inni starają się relaksować w jeżyku obcym. Każdy sposób jest dobry, o ile jest dla nas skuteczny i wygodny.

Oczywiście poza wymienionymi mamy dostęp do wielu e-kursów nauki jeżyka, które jednak należą do standardu i są coraz mniej atrakcyjne w zestawieniu wielu ciekawszych możliwości nauki, chociażby poprzez gry online w zagranicznym towarzystwie z koniecznością komunikacji w języku obcym. Tym samym e-nauka to szeroka paleta możliwości, doskonała przygoda i w pełni efektywny model edukacji, bez względu na język, którego chcemy się uczyć, własne zdolności i oczekiwania wobec nauki zdalnej.

Więcej w kategorii Edukacja

cotojestimplantologiastomatologicznaigdziejawykonac

Co to jest Implantologia stomatologiczna i gdzie ją wykonać?

Stomatologia to dział medycyny, który obejmuje wszystkie zabiegi związane z leczeniem, a także poprawą estetyki zębów. Implantologia jest stosunkowo nową dziedziną stomatologii. Wyodrębniła się jako osobny dział zajmujący się wszczepianiem implantów zębowych w jamę ustną. Obok “starszej” protetyki, stanowi najpopularniejszą metodę uzupełniania braków w uzębieniu.