Dzielnica24.pl / Wydarzenia / Botoks – toksyna botulinowa używana nie tylko do usuwania zmarszczek

Botoks – toksyna botulinowa używana nie tylko do usuwania zmarszczek

29 kwietnia 2019

Toksyna botulinowa, czyli botoks najczęściej kojarzona jest z usuwaniem zmarszczek. Substancja ta ma jednak znacznie szersze zastosowanie.

Skutecznie likwiduje zmarszczki mimiczne, ale potrafi znacznie więcej – botoks, ponieważ to o nim mowa, jest substancją wszechstronną, którą stosowana jest w wielu gałęziach medycyny.

Czym jest botoks? Jakie jest jego główne zastosowanie? Gdzie można skorzystać z profesjonalnych zabiegów z jego użyciem?

Czym jest botoks?

Botoks, także botox, inaczej toksyna botulinowa albo jad kiełbasiany to toksyna, która wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum – laseczki jadu kiełbasianego.

Substancja ta, zależnie od dawki, może być silnie trująca, ale również może mieć działanie lecznicze, gdy używana jest w małych ilościach. Te specjalne właściwości toksyny botulinowej zostały odkryte w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i od tego czasu botoks jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu schorzeń.

Stosuje się go przede wszystkim w tych stanach chorobowych, które objawiają się nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Wynika to z faktu działania botoksu, który powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli osłabia działanie mięśni na określony czas.

Przykładowe zastosowanie botoksu w leczeniu schorzeń:

 • skurcze powiek

 • zez

 • połowiczny kurcz twarzy

 • schorzenia związane z tikami nerwowymi

 • kręcz karku

 • achalazja przełyku

 • porażenia nerwowe

 • nadmierna spastyczność – napięcie mięśniowe

Zabiegi wykorzystujące botox są mało inwazyjne i pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów już po jednej procedurze. Można także wielokrotnie je powtarzać.

Botoks w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks przede wszystkim do likwidacji zmarszczek – najlepsze efekty daje wówczas usuwani zmarszczek mimicznych, czyli tych, które są efektem ruchu mięśni twarzy.

Toksyna botulinowa wykrzyknięta w zmarszczkę powoduje czasowe ograniczenie ruchu mięśni znajdujących się pod zmarszczką – w rezultacie dochodzi do wygładzenia skóry i jej odmłodzenia.

Wskazania do wykonania botoksu:

 • zmarszczki poprzeczne czoła

 • zmarszczki między brwiami – „lwie zmarszczki”

 • zmarszczki przy oczach– „kurze łapki”, zmarszczki na powiece dolnej

 • zmarszczki wokół ust – „zmarszczki palacza”

 • bruzdy nosowo-wargowe

 • zmarszczki na brodzie

 • zmarszczki na szyi

Pierwsze zmiany można zauważyć po 2-3 dniach od zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 10-14 dniach od zastosowania toksyny botulinowej. Rezultaty utrzymują się przez około 6-8 miesięcy zależnie od indywidualnych predyspozycji. Zabieg można wykonać ponownie – nie później niż po 3 miesiącach od poprzedniego.

Jednak botoks to nie tylko skuteczne usuwanie zmarszczek – toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w innych zabiegach medycyny estetycznej, w tym w leczeniu nadpotliwości.

Nadmierna potliwość może być poważnym problemem dla wielu osób – pocące się ręce, stopy, pachy mogą krępować i utrudniać kontakty międzyludzkie. Botoks wstrzyknięty w rejon gruczołów potowych powoduje zablokowanie ich aktywności, a tym samym zmniejszenie potliwości.

Gdzie można skorzystać z zabiegów z użyciem botoksu?

Botox najlepiej wykonać w renomowanej klinice lub gabinecie medycyny estetycznej, gdzie zabieg może odbyć pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. To gwarancja najlepszych efektów – bez ryzyka poważnych skutków ubocznych.

Z zabiegów z wykorzystaniem botoxu takich jak usuwanie zmarszczek i leczenie nadpotliwości można skorzystać w Klinice Medycyny Estetycznej Magnuccy w Katowicach.

Więcej w kategorii Wydarzenia

2

Dieta pudełkowa – jak to wygląda w praktyce?

Coraz częściej słyszysz o diecie pudełkowej i jej efektach, ale nie bardzo wiesz na czym to polega i jak zacząć? Właśnie dla Ciebie opisujemy cały proces, tak abyś dowiedział się ,,z czym to się je”, jak wybrać i na jakie efekty możesz liczyć. Fit catering – dla kogo? Można powiedzieć, że dla każdego, wszystko zależy […]