Dzielnica24.pl / Os. Tysiąclecia / Basen na Tysiącleciu otwarty dla mieszkańców

Basen na Tysiącleciu otwarty dla mieszkańców

7 września 2012

Droga do udostępnienia basenu znajdującego się w Zespole Szkół Plastycznych była długa. Po prawie 4 latach mieszkańcy Tysiąclecia i miast ościennych mogą z niego korzystać. O problemach w przeszłości i aktualnej sytuacji opowiedział Przewodnikowi Dla Mieszkańców dyrektor Szkoły Edward Josefowski.

PDM: Panie Dyrektorze, kiedy powstał basen przy Zespole Szkół Plastycznych? Jakie było jego pierwotne przeznaczenie?

Edward Josefowski: Pierwotnie basen przewidziany był dla celów dydaktycznych młodzieży, ponieważ korzysta z niego aż 5 szkół wchodzących w skład Zespołów Szkół Plastycznych i Muzycznych, co daje 800 uczniów, którzy korzystają z basenu w cyklu tygodniowym. Dużym wysiłkiem organizacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Szkoły udostępniono go dla społeczeństwa Tysiąclecia. Na dzień dzisiejszy Ministerstwo i Szkoła wykonały olbrzymie zadanie w sensie organizacyjnym, ponieważ jego otwarcie wiązało się z  stworzeniem dodatkowej bazy oraz zaangażowaniem ludzi do jego obsługi.  W tej chwili basen jest otwarty dla wszystkich mieszkańców osiedla oraz zgodnie z treścią umowy, również dla mieszkańców miast ościennych. Czyli mówiąc krótko – praktycznie dla wszystkich.

PDM: Czym były spowodowane problemy z udostępnienie mieszkańcom basenu?

Basen od 2008 roku służy młodzieży szkół plastycznych i muzycznych. Szkoła uparcie dążyła do udostępnienia mieszkańcom obiektu, jednak wymagało to kolejnej inwestycji. Poziom nad basenem należało zagospodarować – stworzyć tam szatnie, przebieralnie, toalety i połączyć ciągiem komunikacyjnym z basenem. Kolejnych nakładów wymagało wykonanie niezależnego  wejścia do obiektu – z zewnątrz. Dzięki porozumieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Katowice, udało się doprowadzić inwestycję do końca. Pozostały jednak , chyba najtrudniejsze sprawy formalno – prawne. Na szczęście i one zostały załatwione pomyślnie. Teraz z basenu mogą korzystać wszyscy.

 PDM: Jakie są dalsze plany dla dobudowanej kondygnacji?

Poziom rekreacyjno – sportowy na którym znajduje się między innymi  siłownia, pomieszczenie do fitness’u, gabinety masażu jest właściwie gotowe do użytkowania. Szkoła poprzez ogłaszanie konkursu na operatora próbuje zainteresować obiektem chętnych do prowadzenia działalności rekreacyjno – sportowej. Mam nadzieję, że i ten problem niebawem zostanie rozwiązany.

PDM: Ostatecznie, Osiedle Tysiąclecia ma wreszcie własną krytą pływalnię. Czy zakłada Pan duże oblężenie basenu przez nowych użytkowników?

Basen został zbudowany dla celów dydaktycznych i to jest jego podstawowa funkcja, wynikająca również z konstrukcji. Ponieważ były prośby mieszkańców dotyczące jego udostępnienia, więc miasto postanowiło poszerzyć jego pierwotną funkcję. Tak się stało z dniem 1 września br.  Otwarcie basenu jest wielkim sukcesem dla mieszkańców. My, jako szkoła mamy szczerą nadzieję, że mieszkańcy będą z niego korzystać w sposób aktywny.

PDM: Jakie są warunki korzystania z basenu?

Nie przewidujemy żadnych szczególnych warunków korzystania z basenu ani obostrzeń.  Basen ma wymiary 11,5 m na 25m i posiada 2 tory wypłycone do 90 cm (służące do nauki pływania) oraz 3 pełne o głębokości od  2,2 do 2,4 m. Jest czynny codziennie – od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 21.00, natomiast w weekendy od 9.00 do 21.00. Przewidujemy wpuszczenie maksymalnie 24 osoby równocześnie. Cena biletu 8 zł za godzinę dla osoby dorosłej, natomiast dzieci 5 zł.

Bardzo dziękuję  za rozmowę.

 

Więcej w kategorii Os. Tysiąclecia

10460246_986656884707885_2289270265549780432_n

Letnia parafiada na „Górnym” – relacja

Letnia Parafiada 2015 „Na Górnym” po raz kolejny zagościła w parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach na osiedlu Tysiąclecia. W tym roku uroczystości miały charakter szczególny, ponieważ związane były z obchodami jubileuszowymi. Aby świętować 30 rocznicę erygowania parafii oraz 25 rocznicę poświęcenia kościoła, organizatorzy przygotowali w tym roku wiele atrakcji dla wszystkich uczestników.